FM передавачі (залежність потужність/висота)

Автор dxman, Липень 09, 2013, 15:44:32

Попередня тема - Наступна тема

dxman

Тему звичайно можна назвати по іншому. Але ось що хочу вияснити.
Цікавлюсь FM (і не лише)давно, перечитав купу літератури та перерив багато сайтів. А цікавить ось що.
Хотілось би знати формулу чи програму, або калькулятор за якою можна прорахувати  теоритичні відстані на яку приймаються FM передавачі. Тобто зона впевненого прийому, зона не впевненого прийому (з антеною+підсилювачеи) та зона де прийом можливий за певних умов (невелике тропо наприклад)
Наприклад , за 100 км прийом 99 мГц з Києва кращий ніж 100 мгц з Києва. Хоча потужності в цих передавачів зовсім різні.
В літературі є купа формул як визначити відстані на які чути передавачі, але жодна не є точною. Автори пишуть що потужність передавача майже не впливає на дальність За ними, наприклад, якщо внести всі дані, Радіо Планета fm з Прилук  має крайню точку прийому 100-135 км(залежно від того за якою формулою рахувати) в FM скан теж пишуть, що це радіо чути за 122 км, алеж це не так. Реально її ледь за 75 км чути. Те саме із відомими мені станціями. В томуж FM скан пишуть, що 92.8 мгц з Києва чути  далі ніж 100 мгц. Чи 94.2 пишуть, що чути така як і 93.8. Чи станції з Польского Замосця. За формулами їх чути так як і наші столичні станції. Але Поляків  (зі згаданого міста)майже завжди, при не великих тропо, за 600 км чути,  а столичні станції  ледве 450 км дотягують. Тобто ясна річ є різниця. І суттєво не лише висота антени, але і потужність передавачів.Значить є різниця Інакше навіщо тоді різні потужності, якщо кіловатом можна всю потрібну зону прийому накрити.Я ось пишуть http://www.radiostation.ru/know/range.html    Складається враження, що більше 100 ват і не треба
Тобто хотілося мати таку формулу/формули, які:
1 Визначають зону впевненого прийому наприклад 40-60 км
2 Зону не впевненого прийому наприклад 60-100 км
3 зону в якій прийом можливий  лише з підсиленням, чи на верхніх поверхах
4 Зона не великого тропо до 300 км наприклад
Візьмемо Житомирську Хвилю. Її при невеликому тропо  якраз і чути десь на такі відстані.
І ще. Чи є формула перерахунку вати в 30 E.R.P. Тобто яке там співвідношення. Бо знову-таки є перерахунки в децебели тільки. Хоча може я погано шукав.
  •  

admin

Яку ж ти літературу читав, якщо навіть не згадав про Ку передаючої антени, мости складання та втрати у фідерах?
Якщо навіть не взяв до уваги різну чутливість різних приймачив?
Що значить формула вати - E.R.P.? є формула Вати+Ку ->E.R.P.
  •  

dxman

#2
Ку передаючої антени, мости складання та втрати ясна річ і це має місце, ще є рельєф прийому ітд. Чутливість приймача. Тут маю на увазі наприклад муз центр чи автомагнітолу. Так я мав на увазі Вати+Ку ->E.R.P. Але по ній рахував і всеодно виходить не так як є в реалі чи наближино. З моїх повідомлень видно що я буваю і у Львові і Нетішині тобто можу порівнювати з тим що пишуть і тим що є.
  •  

admin

ЦитатаТобто хотілося мати таку формулу/формули, які:
1 Визначають зону впевненого прийому наприклад 40-60 км
2 Зону не впевненого прийому наприклад 60-100 км
3 зону в якій прийом можливий  лише з підсиленням, чи на верхніх поверхах
4 Зона не великого тропо до 300 км наприклад
1)нема
2)нема
3)нема
4)нема
  •  

dxman

Тому й звернувся щоб отримати піттвердження. Значить я таки не даремно перерив нет і нічого не знайшов. Тобто навіть орієнтовного нічого такого немає що вже казати про точність
  •  

admin

ти можешь спробувати розрахувати сигнал в якійсь точці, якщо точно знаєш усі параметри.
але це щодо 1)
  •  

dxman

#6
А як тоді розраховують сигнал скажімо на нових FM передавачах. Тобто є скажімо мовник який  хоче  вести мовлення  він же на щось розраховує (особливо коли населений пункт  не великий) чи їм всеодно.
І чим тоді керується FM скан в них завжди зона не впевненого прийому майже завжди + 76 до впевненого, але ж так не є завжди в реалі
  •  

admin

для українських реалій грубо розраховуть
скажем 100 Вт - 30 км
а 1 кВт - 50 км
отак на глаз і роблять
імхо
  •  

Crossovok

Есть формула расчета прямой видимости для равнинной местности.  Так же, есть вэб-сервис, учитывающий рельеф.
Остальные параметры так же можно рассчитать, например приблизительную напряженность поля, учитывая мощность передатчика, КУ антенны.

Всё очень приблизительно.
  •  

cat

#9
Цитата: dxman від Липень 09, 2013, 17:08:01
Тобто є скажімо мовник який  хоче  вести мовлення  він же на щось розраховує (особливо коли населений пункт  не великий) чи їм всеодно.
И да и нет.  Сетевой радиостанции, к примеру - важнее факт наличия собственной частоты в том или ином именно крупном городе для  продажи сетевой рекламы. Им качество "покрытия" конкретного передатчика менее важно, при условии, что центральная часть города накрыта сигналом. Максимальное покрытие интересно лишь региональным представителям или региональным радиостанциям.  Но опять же: рекламодатели, которые требует скидки - ну не аргумент многим, что у нас мощнее передатчик или лучше антенна и покрытие. Им нужна скидка, или уйдут пусть и  менее эффективным, но конкурентам..
По поводу второй части вопроса: на что рассчитывает в небольшом населённом пункте вещатель:
Прямой зависимости между покрытием, качеством эфира и успешностью - нет. Всё зависит от главного рекламного менеджера. Если его работа достаточно эффективна - то и далее можно думать о развитии и улучшении покрытия, если недостаточно!
Ну а с другой стороны, то на приведенном Вами сайте есть инфо, ответы на Ваши вопросы:
ЦитатаВысота установки антенны определяет дальность радиовещания. В случае УКВ и FM диапазонов это единственный параметр, влияющий на величину зоны вещания. На равнинной местности радиус зоны уверенного вещания совпадает с дальностью прямой видимости и его величину можно вычислить по формуле: L = (2HR + H2)1/2, где H - высота установки передающей антенны над поверхностью земли, R - радиус Земли, который равен 6373000 м. 
  •  
    Подякували за цей пост: Radio_2019