DAB/DAB+, DRM в Україні

Автор Radiostyle, Березень 02, 2016, 20:31:51

Попередня тема - Наступна тема

loller

#105
ЦитатаLG Stylus 2, но он уже оооочень старый

Це той, що з 4-х ядерним Cortex-A53 та 1.5/2 Гб оперативи? Ви нічого не плутаєте?

ЦитатаПокупать отдельный портативный DAB-приемник - такой же изврат.

А ось ця теза розбивається кількістю продажів портативних та кухонних приймачів в UK. Та-й беруть там зазвичай гібридні DAB+FM. От скажіть слухачам "радіо Марія", що їм краще купити: старенький Мерідіан (той що на 65-74 МГц) чи за цю ціну взяти цифровий приймач, який на OLX вже зараз доступний від 250грн. Та-й бабусям цей ваш інтернет - не дуже цікавий щоб через нього радіо слухати та ще-й платити за це (як за брехунець колись).

ЦитатаТут лукавство насчёт качества звука

В Київському мультиплексі використовується 96кбіт/c. Як приклад, звук кліпів на YouTube закодований з бітрейтом у 128кбіт/c. Та-й ніхто щось не жалкується на поганий звук.
Інша річ - який саме звук подають на кодуючий пристрій. Те що ми чуємо в цифрі зараз - підготовлено до ефіру на ЧМ за допомогою усіляких мультичастотних компандерів, що призводить до перенасиченості в алгоритмі кодування, та як результат - ми маємо не зовсім якісний звук (хоча на цьому бітрейті можна отримати більшу якість).

ЦитатаЗначительной экономии РЧР (как при переходе на цифровое ТВ) переход на DAB не даёт.

Подивіться 1.5 МГц спектру в Києві на ЧМ, та порівняйте з DAB+ (який доречі заповнений лише на 75%), шоб більше не писати такого. Та-й економія не лише РЧР (не забуваємо про можливість використання тієї-самої частоти  одразу кількома передавачами), але й у вартості трансляції станції в мультиплексі. В анонсі нацради фігурує сума в 5000грн/міс. Але це демпінг, якщо врахувати що передавача 2 у режимі SFN (1+2КВт). Буде підвищення, але вважаю, що незначне.
  •  

Don_Andrey

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
старенький Мерідіан (той що на 65-74 МГц) чи за цю ціну взяти цифровий приймач, який на OLX вже зараз доступний від 250грн.
Два с половиной ушатаных приёмников не в счет.
Объективная реальность - это иллюзия, вызванная отсутствием алкоголя в крови.
  •  

krasaffcheg

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
Це той, що з 4-х ядерним Cortex-A53 та 1.5/2 Гб оперативи? Ви нічого не плутаєте?
Саме той. Вийшов 2.5 роки тому. 4-ядерний Cortex-A53? Ну й що? Всього 1,2 ГГц (Snapdragon 410). При тому, що середняки минулого року мали восьмиядерні Snapdragon 430 (1.4 ГГц) та Snapdragon 625 (взагалі 2 ГГц). Зараз актуальні Snapdragon 450 (1.8 ГГц) та Snapdragon 630 (2.2 ГГц). А в 636 та 650 взагалі використовують ядра Cortex-A72. 2 Гб ОЗП на сьогодні - це вже мінімум. Крім того, найостанніша версія Android для LG Stylus 2 - 6.0.1. Апдейтів апарат вже не отримує. Які ще аргументи навести, що апарат вже старий і не актуальний для ринку?
Та головне те, що цей смартфон - єдиний на ринку. Інші виробники не підтримали ініціативу з вбудови у смартфоні підтримки T-DAB. Та й навіть сама LG перестала у нові моделі вбудовувати DAB.

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
А ось ця теза розбивається кількістю продажів портативних та кухонних приймачів в UK.
Кухонні та портативні - це різні речі. Щось я сумніваюсь, що в Британії велика кількість людей ходить і слухає радіо з окремого пристрою.
Та й взагалі, я б не сильно озирався на досвід і результати інших країн. Бо я можу згадати про країни, де проекти з розгортання DAB-мереж були заморожені або де взагалі згорнули мережі цифрового радіо через малу кількість слухачів.

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
От скажіть слухачам "радіо Марія", що їм краще купити: старенький Мерідіан (той що на 65-74 МГц) чи за цю ціну взяти цифровий приймач, який на OLX вже зараз доступний від 250грн. Та-й бабусям цей ваш інтернет - не дуже цікавий щоб через нього радіо слухати та ще-й платити за це (як за брехунець колись).
А вам не здається, що у умовних бабусь, що слухають радіо Марія, вже є приймач? Їм нічого купувати не треба. І їм той DAB тим більш непотрібний.

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
В Київському мультиплексі використовується 96кбіт/c. Як приклад, звук кліпів на YouTube закодований з бітрейтом у 128кбіт/c. Та-й ніхто щось не жалкується на поганий звук.
Ви якщо апелюєте - то апелюйте коректніше. Я не жалівся на поганий звук у DAB. Я просто піддав сумніву тезу, що звук у DAB кращий за FM. За хорошого прийому - якість звуку паритетна.

Цитата: loller від Червень 29, 2018, 15:18:06
Подивіться 1.5 МГц спектру в Києві на ЧМ, та порівняйте з DAB+ (який доречі заповнений лише на 75%), шоб більше не писати такого. Та-й економія не лише РЧР (не забуваємо про можливість використання тієї-самої частоти  одразу кількома передавачами), але й у вартості трансляції станції в мультиплексі. В анонсі нацради фігурує сума в 5000грн/міс. Але це демпінг, якщо врахувати що передавача 2 у режимі SFN (1+2КВт). Буде підвищення, але вважаю, що незначне.
Якщо ми говоримо про економію заради економії - то так. Ми зекономимо аж цілу смугу у ~25 МГц, якщо раптом вимкнемо FM. Та й продати цю смугу нікому. У той час, як при вимкненні аналогового ТБ ми вивільняємо сотні МГц, частину з яких можна продати тим же мобільним операторам під 4G.
Якщо ви про те, що можна більше станцій транслювати на одному частотному каналі, - то є необхідним, коли є велика кількість гравців на ринку і рекламний ринок грошовитий. А судячи з ажіотажу (точніше - його відсутності) навколо DAB-конкурсів, гравців не так то й багато. А ті, що є, вважають, що потенційна аудиторія DAB не покриє витрат на додаткове розповсюдження сигналу. Економія коштів при переході з FM на DAB є, але хто ж буде відмовлятись від FM, коли майже всі слухачі там?
  •  

loller

#108
ЦитатаСаме той. Вийшов 2.5 роки тому. 4-ядерний Cortex-A53? Ну й що?

Саме в цьому ви й неправі, плутаючи  64-бітний процесор для low-end пристроїв з його більш дорогими opcode-сумісними аналогами. Сам телефон - відповідає часу, маючи LTE/NFC/HDR Cam/і т.д. І коштує 130EUR (і це не китайфон).

ЦитатаАпдейтів апарат вже не отримує
Мабуть 6-й андроїд для вас і є застарілим (так-само як і 64-бітний ARM), але це лише ваша персональна думка. Автомагнітоли з 6-м андроїдом зараз на піку продажів. Ну і прикріплюю картинку (скріншот екрану з перевіркою на апдейти), щоб ви самі побачили, чи отримує їх LG Stylus 2 чи ні: https://imgur.com/a/ezLeh3C

ЦитатаІнші виробники не підтримали ініціативу з вбудови у смартфоні підтримки T-DAB.

T-DAB = T-DMB. З точки зору демодулятора це один і той-самий сигнал (відмінність лише в тому, що саме передається в каналі). У Кореі є дуже багато пристроїв з підтримкою DAB.
Як приклад, на європейський ринок у 2011-2012рр. були поставки пристрою "Samsung YP-G70 Galaxy S WiFi 5.0", який був позначений як з вбудованим DMB-приймачем, але він також без проблем приймав DAB+ (але він дійсно є застарілим).
Нажаль у телефонах Самсунг S4, S5, S7, S8, S8+ програма DMB.apk - використовує гео-блокування, та працює лише в Кореї (хоча немає причин щоб не використовувати її у європі). Саме за її допомогою і прослуховується DAB+. Всі ці телефони, призначені для внутрішнього ринку Кореї, мають приймач T-DAB/T-DMB (MTV818 або FC8080), це ті де модель телефона закінчується літерою "K" замість "N". Якщо маєте таку букву - то ви щасливий володар телефону зі встановленим таким приймачем. Все інше - справа ПЗ, яке буде встановлено на телефоні. Це те що я знаю точно, можливо деякі інші моделі та бренди (та-ж LG) - теж мають такий приймач та можно цю або  подібну .apk-шку використовувати в них для приймання DAB+.

ЦитатаА вам не здається, що у умовних бабусь, що слухають радіо Марія, вже є приймач? Їм нічого купувати не треба.

Приймачі, особливо такі старенькі, мають таку особливість, як поломки. Наприклад у того-самого "мерідіану" ползунковий регулятор гучності після кількох років користування виходить з ладу. Деякі з них простіше викинути, ніж лагодити.

Ще один приклад: Люди справно платили за "брехунець" та користувались ним. Одного дня він замовк (або замовкне дуже скоро), бо Укртелеком більш не підтримує дротову мережу. Що їм купляти на заміну?

ЦитатаМи зекономимо аж цілу смугу у ~25 МГц, якщо раптом вимкнемо FM. Та й продати цю смугу нікому.
Цитатачастину з яких можна продати тим же мобільним операторам під 4G

Тут ви фокусуєтесь на економії спектру, майже не беручи до уваги економію кіловатт-годин, обслуговуючого персоналу, кількості антенн та передавачів. Та особливо можливість деяких станцій розпочати роботу та вийти в ефір, взагалі не маючи ні передавача ні "вибитої" на конкурсі частоти, що для некомерційних громадських станцій, де рахується кожна копійка - це безперечний плюс. А ми-ж тут хочемо чути неаффільовані новини чи обговорення нагальних питань без схиляння слухачів в якийсь бік.
  •  

Владислав

Добрий день.
Є запитання. Підкажіть будь-ласка.
Стандарт цифрового ефірного радіо DAB+ і аналоговий верхній УКХ (FM).
Якщо порівняти два таких радіопередавача , однакової потужності , у якого з них буде більше покриття территорії радіосигналом ?
У чому нюанси , плюси і мінуси ?
Дякую за відповідь.
  •  

sanyo

#110
Да наверное почти все то же что и влияет на качество приема как и в fm -какой рельеф местности. какая мощность передатчика.высота.направленность. и конструкция передающей антенны.Ну и еще наверное если в fm можно было принимать с очень плохим качеством хоть какой-то сигнал то в цифре если сигнал упадет до определенного уровня-то ничего не будет.
  •  

fediv

Начебто так, та не зовсім. Перевірено мною на практиці, що в умовах слабкого сигналу FM в тій самій точці, ті самі радіостанції одним автомобільним приймачем майже не ловить, сигнал пропадає, а іншим приймачем, в тій самій машині на тому ж місці прийом абмолютно стійкий, і не в який вибраний день, а в різні дні.
Значить ! Ще невідомо, чи в середньому цифрові приймачі будуть брати слабкий сигнал краще, чи гірше. За прикладом цифрового телебачення - впевнено думаю, що гірше.
  •  

Vova.UA

У мене приймач має FM + DAB, впринципі як і більшість цифрових приймачів. Що аналог , що цифра з антени попадають на ту саму мікросхему - тюнер. З прийом ФМ радейко справляється достойно, не думаю що в цифрі чутливісь помітно гірша.
Інша справа - DAB іде на вищих частотах, відповідно сигнал гірше оминає перешкоди...
AH.FM - Leading Trance Radio 
#1 FOR TRANCE - COMMERCIAL FREE 24/7
  •  

loller

Мінімальний рівень Несуча/Шум для станцій Київського мультиплексу: 5.5...6дБ. Нюанси: більше станцій та можливість роботи кількох передавачів на одній частоті, менша ефективність підсилювачів потужності, переривання замість зашумлення при невпевненому прийомі. Дальність впевненого прийому - буде меншою (на скільки меншою - залежить від методики вимірювання рівня впевненого прийому для ЧМ).

Іноді на LG Stylus 2 "Країну ФМ" в деяких місцях на ЧМ чути з сильними завадами (майже не чути за шумом). А в DAB+ на тому-ж місці й на ті-ж самі навушники в якості антени - грає без перешкод. А іноді - навпаки, слухаєш в DAB, а воно переривається без причини (але сам бачив, що іноді сигнал з телевишки переривається на деякий час).

Нещодавно проїжджав в автобусі біля Лисої Гори, схоже що другий передавач, що має там бути - не працює, бо DAB+ в автобусі ловив тільки коли тримав телефона в руках.
  •  

Don_Andrey

Цитата: loller від Липень 11, 2018, 15:32:42
переривання замість зашумлення при невпевненому прийомі.
В гробу я это видел, так заедешь под хорошую песенку на хорошей громкости в какой-нибудь перевал где этот ваш dab заглохнет нахрен,  а потом пугаться когда оно "наберется силы". К чёрту такое радио. только аналог, только хардкор.
P.S. ненавижу приёмники с шумодавами, что есть, то есть, честнее будет.
Объективная реальность - это иллюзия, вызванная отсутствием алкоголя в крови.
  •  

loller

"Зоряні Війни", мабуть, досі на VHS дивитесь? :20:
Ну а тим, хто любить слухати шум на великій гучності - радіо взагалі непотрібно.
  •  

vital-fm

loller
Тут деякі цифрові мовники дуже люблять тріскотіння на СХ, а Ви про шум...
  •  

Don_Andrey

Цитата: loller від Липень 12, 2018, 14:12:29
"Зоряні Війни", мабуть, досі на VHS дивитесь? :20:
Некорректное сравнение. Качество звука у нормальной радиостанции сопоставимо с мр3 128kbit если не лучше. В dab собираются гнать такой же поток, так что разница будет слышна только повёрнутым на качестве звука, а такие один хрен радио не слушают так что для рядового слушателя не изменится ничего.  А разницу между VHS и DVD только слепой не увидит.

Цитата: loller від Липень 12, 2018, 14:12:29
Ну а тим, хто любить слухати шум на великій гучності - радіо взагалі непотрібно.
При чём тут шум? Что происходит в fm приёмнике при ослаблении сигнала? Сначала переход в моно, потом громкость уменьшается вместе с уменьшением уровня сигнала пока полностью не перейдет на эфирный шум.Что делает нормальный человек? При достижении некого личного уровня сигнал/шум уменьшает громкость или выключает приемник полностью. Что делает dab? Звук пропадёт полностью при падении уровня сигнала и восстанавливается на том-же уровне громкости при повышении уровня сигнала. Для понимания ситуации попробуйте навалить громкости в авто (если есть) или хотя бы в наушниках, а друга (подругу) попросите в рандомное время ставить и снимать с паузы. Вот так и будет работать dab за городом, да и в городе такие места найдутся. О ощущениях расскажите.
Объективная реальность - это иллюзия, вызванная отсутствием алкоголя в крови.
  •  

loller

#118
А ви точно чули ЧМ в зоні невпевненого прийому (без використання так нелюбимого вами шумодава)? Бо саме він і зменшує гучність, щоб не чути шипіння яке стає все гучніше, а гучність сингалу станції - залишається незмінною. Взагалі, для того щоб хоч щось розібрати, то який рівень несуча-шум потрібен? 12дБ для вуха DX'ера?

Так про ті-самі недоліки щодо DAB -  можна сказати і про ЧМ. Я вже писав, що є такі місця в Києві, де воно не ловить, а DAB - ловить. Цікаво буде подивитись як змінесться ситуація з прийомом, коли увімкнуть другий передавач на Лисій Горі та третій в Броварах.

Можна ще порахувати сумарну потужність 10 станцій у ЧМ та оцих трьох DAB-передавачів та порівняти із зоною впевненого прийому в цифрі. Але це згодом.
  •  

kram2000

#119
Бізнес Радіо Група подалася на цифровий конкурс (Шансон, Power FM, DJ FM та Бізнес Радіо).

1 місце - Армія ФМ
2 місце - Бізнес Радіо
3 місце - DJ FM
4 місце - POWER FM

А "Шансон" пролетів повз цифру   :lol:  :super:
  •