На баштах Кремля встановлені рубінові зірки, вироблені в північному Донбасі (історичному півдні Слобожанщини).Саме наші фахівці виготовляли їх із спеціального скла.
Усі знають про п'ять рубінових зірок, що увінчують вежі московського Кремля. Та виготовлені вони не з самоцвітів, а зі спеціального рубінового скла. Його технологію розробили на українському заводі.
Це скло має різну щільність і пропускає тільки червоні промені відповідної довжини хвиль. Воно витримує значні перепади температур, щільне, не вицвітає і не нищиться під дією сонячної радіації. Та найцікавіше, що цей матеріал для зірок виготовляли на українському склозаводі — у місті Костянтинівка.
— Це вперше тут варили так багато рубінового скла, — розповідає Андрій Новосельський, головний хранитель фондів Костянтинівського міського краєзнавчого музею. — Працівники заводу "Автоскло" мали виготовити аж 500 квадратних метрів цього матеріалу! Формували його окремими пластинами розміром від 2 до 20 квадратних метрів. А потім із цього скла складали кремлівські зірки. Ними замінили самоцвітні 2 листопада 1937 року.
— Технологію рубінового скла розробляли спеціально для виготовлення цих зірок?
— На заводі "Автоскло" над цим працювала спеціальна група під керівництвом професора Московського хіміко-технологічного інституту Ісаака Китайгородського.
Для виготовлення рубінового скла у той час використовували золото. Проте в Костянтинівці у 1937 році розробили ноу-хау — "селеновий рубін". Обійшлися без золота, цей дорогоцінний метал замінили іншим хімічним елементом — селеном. Тож унікальну рецептуру розробили безпосередньо на українському заводі. Виготовити його вдалося лише після більш як 600 спроб!
Опанувавши необхідну технологію, скло "розпластали" на спеціальному столі. Пластини мали досить великі розміри, і на заводі вирішили їх відшліфувати. Тож знову набрали групу працівників для шліфування та полірування.
— Чому саме українському заводу доручили виготовлення скла для кремлівських зірок?
— У 1930-ті роки завод "Автоскло" славився своїми досягненнями в галузі скловаріння. На той час його повністю модернізували. Це був найбільший склозавод у СРСР.
Тож у 1937—1939 роках колектив "Автоскла" виконував почесні спеціальні замовлення радянського уряду. На заводі не лише зварили рубінове скло для кремлівських зірок, а й виготовили кришталеву чашу діаметром 2,5 метра для декоративного фонтана радянського павільйону на всесвітній виставці в Нью-Йорку і рубінове скло для копії кремлівської зірки на цьому павільйоні.
Крім того, тут варили скло для саркофага Леніна і марбліт для внутрішнього оздоблення мавзолею, для облицювання станцій Московського і Ленінградського метро.
за матеріалом від Богданни МАРТИНИК
,,Експрес" № 114 (7201) 17—24 жовтня 2013 року
http://kak-eto-sdelano.ru/kak-ustanavlivali-zvezdy-na-bashnyah-kremlya/