ЗВІТ
представника Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення
у Київській області
Боровських Лілії Ігорівни
за 2012 рік
1. Вступ
Київська область
Територія складає 28, 1 тис. км2. Населення: загальна чисельність постійного населення за даними Державного комітету статистики України (станом на 01.10.2012) – 1 722 945 осіб, в тому числі: міське – 1 064 331 осіб, сільське – 658 614 осіб. Постійне населення області у % до чисельності постійного населення України – 3,75 %.
Національний склад (за даними перепису населення 2001 р.): українці - 92,5%, росіяни - 6,0%, білоруси - 0,5%, поляки - 0,2%, молдовани - 0,1%, євреї - 0,1%, вірмени - 0,1%.
Адміністративно-територіальний розподіл Київської області (за данними Державного комітету статистики України). Міста: 25, в т. ч. міста обласного значення: 11, райони сільські: 25, селища міського типу: 30 ,селища: 6, села: 1121. Районні ради - Сільські: 25, у містах: 0, Міські ради: 24, Селищні ради: 30, Сільські ради: 605.
Станом на грудень 2012 року ліцензії Національної ради мають 75 телерадіоорганізацій.
За видами мовлення 75 телерадіокомпаній (з урахуванням, що деякі компанії мають декілька ліцензій на різні види мовлення):
- Радіомовники – 21;
- Телемовники – 12;
- Телерадіомовники – 7;
- Провайдери програмної послуги – 30;
- Провайдер програмної послуги з ліцензією на мовлення – 7.
Протягом звітного періоду, діяльність представника була спрямована на виконання повноважень Національної ради на території Київської області, виконання телеорганізаціями області українського законодавства в галузі телерадіомовлення, умов, зазначених у ліцензіях, рішень Національної ради та сприяння формуванню позитивних якісних змін у телерадіопросторі регіону. Основою цієї діяльності є законодавство України, План розвитку телерадіоінформаційного простору України, який, головним чином, передбачає розбудову багатоканального цифрового мовлення в Україні, рішення Національної ради.
Основними напрямками діяльності представника в 2012 році були: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення та умов ліцензій, виконання ними рішень Національної ради; здійснення планових та позапланових перевірок, моніторингів діяльності ТРО; нагляд за діяльністю ТРО під час виборчої компанії на предмет дотримання вимог Закону України ,,Про вибори народних депутатів України"; інформування ліцензіатів про виявлені ознаки порушень чинного законодавства та умов ліцензій; аналіз стану телерадіоінформаційного простору Київської області з метою сприяння створенню умов для переходу від аналогового на цифрове телерадіомовлення як одного з першочергових завдань у регіоні; проведення виїзних нарад; виконання розпоряджень і доручень Голови та членів Національної ради, керівника апарату НР, начальників управлінь та структурних підрозділів.
У 2012 році якісні зміни телерадіопростору Київської області були пов'язані з:
- покращенням основних показників роботи місцевих мовників;
- процесом ліцензування телерадіокомпаній (отриманням та анулюванням ліцензій, внесенням відповідних змін тощо);
- припиненням безліцензійної діяльності провайдерів програмної послуги;
- впровадженням цифрового мовлення.
Покращенню основних показників роботи місцевих мовників сприяла системна робота представника та працівників секретаріату, зокрема, щодо здійснення наглядових функцій за програмним наповненням телерадіоорганізацій.
Аналіз результатів моніторингів, планових та позапланових перевірок у 2012 році свідчить, що в поточному році, порівняно з минулим роком, відбулося покращення показників виконання ТРО області умов ліцензій в частині «програмна концепція» та вимог чинного законодавства, а саме:
- збільшено частку власних та вітчизняних програм;
- збільшено частку україномовних вітчизняних творів на радіо;
- збільшено кількість дитячих передач у загальному обсязі, передбачуваному умовами ліцензій;
- зменшилась кількість випадків порушень чинного законодавства стосовно реклами;
- зменшилась загальна кількість зафіксованих ознак порушень.
Якісні зміни телерадіопростору області, пов`язані з процесом ліцензування телерадіокомпаній.
Провайдери програмної послуги
В Київській області працює 37 провайдерів програмної послуги, 7 з яких мають ліцензію на мовлення у власній кабельних мережі.
Протягом 2012 року простежується позитивна тенденція щодо збільшення кількості багатоканальних кабельних телемереж (цифрове телебачення, IPTV).
IPTV-технологія дозволяє ефективно передавати телевізійні програми по інтернет-протоколу. На відміну від традиційних видів цифрового телебачення (ефірного, кабельного й супутникового), IPTV-технологія є повністю інтерактивним сервісом, що функціонує в рамках мультисервісних мереж Triple Play.
Згідно з ліцензією № 0673-п та 0674-п від 23 березня 2009 року в м. Боярці та м. Вишневому (Київська область) компанією ,,Максимум-Нет" побудована мережа, що дозволяє впровадити й повною мірою реалізувати всі інтерактивні послуги під узагальненою назвою IPTV. Кожен з абонентів на сьогоднішній день має можливість переглядати 39 телевізійних програм на екрані свого комп'ютера, підключеного до мережі або на екрані телевізора через спеціальне обладнання. Також з 10 травня 2012 року IPTV-технології впроваджуються в м. Васильків, смт. Калинівка, с. Данилівка (ТОВ «Українська телекомунікаційна група»), з 9 липня 2012 року – в м. Узин (ТОВ «Фортпост»).
Крім того, переоформили ліцензію провайдера програмної послуги компанія ПП Телестудія «Екран», м. Обухів. Отримали ліцензії компанії ТОВ «Компанія «Бест» (м. Ірпінь) та ТОВ «Ефірно-кабельне телебачення «Екта – Бровари» (м. Бровари).
Анулювала ліцензію Студія ефірно-кабельного телебачення «Наше місто» (м. Бровари).
Ефірне телерадіомовлення
На території Київської області працює 12 телемовників (4 ефірних мовника, 7 мовлять у кабельній мережі, 1 супутниковий канал), 7 телерадіомовників (6 ефірних, 1 в кабельній мережі), також 7 провайдерів програмної послуги мають ліцензію на мовлення (1 ефірний канал, 6 мовлять у власній кабельній мережі).
У 2012 році відбувався процес пошуку найбільш ефективного менеджменту для забезпечення конкурентноспроможної діяльності телекомпаній в жорстких фінансових умовах. Про це свідчить внесення змін до ліцензій, а саме: зміни щодо складу керівних та наглядових органів; зміни організаційно-правової форми власності; зміни програмної концепції мовлення.
Переоформили існуючі ліцензії наступні компанії:
- ТРК «Сатурн», м. Буча;
- ПП Телестудія «Екран», м. Обухів;
- ТОВ «Солар-Медіа», с. Софіївська-Борщагівка, Києво-Святошинський район;
- КП «Регіональна радіостудія Веста», м. Фастів.
Проводове мовлення
В області працює 21 компанія проводового мовлення. За результатами моніторингів та планових перевірок здійснених у 2012 році ознак порушення умов ліцензії та норм чинного законодавства України не зафіксовано.
Однак існуючі проблеми свідчать про наявність несприятливої тенденції: знищуються радіоточки, зменшується фінансування та належна підтримка з боку засновників. Особливо погіршується становище проводових мовників завдяки діям ВАТ «Укртелеком»: постійним підвищенням тарифів та закриттям радіоточок у зв'язку з відсутністю пропозицій цієї послуги користувачам ВАТ «Укртелеком». Деякі радіокомпанії, на жаль, не планують продовжувати ліцензію у зв'язку з фінансовими можливостями і занепадом проводового радіомовлення.
Так, з вищеозначених причин вже припинили мовлення 2 компанії – Володарська редакція районного радіомовлення та Тетіївська редакція радіомовлення ,,Вега".
В місті Біла Церква працює ФМ-радіокомпанія ТОВ «Телерадіокомпанія Белком» з ефірними позивними «Радіо.NЕТ». Радіостанція працює в ефірі з 2002 року, мовить 24 години на добу. За ліцензією має мовити 6 годин власних передач, фактично мовить 21 годину власного продукту. Кожного дня в ефір виходять білоцерківські новини, інтерв'ю з місцевою політичною та бізнес елітою, конкурси, розіграші, передачі на релігійну тематику, дитячі програми. За даними соціологічного опитування, яке проводило Рекламне агентство «Бліц», «Радіо.NЕТ» користується найбільшим попитом та любов'ю слухачів серед радіостанцій, що мовлять в місті Біла Церква. 2. Оцінка стану дотримання телерадіоорганізаціями умов ліцензій та норм чинного законодавства
Основним інструментом для визначення стану дотримання телерадіоорганізаціями умов ліцензій та норм чинного законодавства є результати планових та позапланових перевірок та моніторингів програмного наповнення.
Відповідно до Плану проведення перевірок на 2012 рік, представник та секретаріат представника здійснили 22 перевірки ліцензіатів, з них 19 планових та 3 позапланових. Перевірки проведені у терміни, визначені наказами голови Національної ради та посвідченнями на проведення перевірок. Матеріали перевірок надіслані до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення вчасно.
Результати перевірок у 2012 р. свідчать, що порівняно з минулим роком, спостерігається стала тенденція щодо зменшення кількості ознак порушень у роботі телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги . За результатами перевірок санкції Національною радою не застосовувались. Проте в рішеннях за перевірками ПП ТРК «Рось Телеком», ДКП Києво-Святошинської редакції районного мовлення, ВКП ТОВ фірми «Рубікон» ТРО було зобов'язано протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до умов діючої ліцензії, чинного законодавства та надати до Національної ради звіти, завізовані представником у Київській області. Компанії привели діяльність у відповідність до умов діючої ліцензії, чинного законодавства та вчасно надали звіти представнику на візування.
Секретаріатом представника постійно проводилися моніторинги щодо дотримання ТРО законодавства про захист суспільної моралі, дотримання ТРО вимог рекламного законодавства. Такими моніторингами було охоплено 23 компанії, ознак порушення не зафіксовано.
Окрему увагу було приділено аналізу результатів моніторингів щодо дотримання телерадіокомпаніями рішень Національної ради щодо використання позначок класифікації відеопродукції. Ознак порушення та нарікання з боку громадян зафіксовано не було.
Відповідно до рішень Національної ради були проведені моніторинги щодо дотримання провайдерами програмної послуги вимог законодавства та рішень НР стосовно адаптації іноземних програм. Моніторингами було охоплено 10 компаній, ознак порушень не зафіксовано.
В період з серпня по жовтень 2012 року під час виборчого процесу, працівниками секретаріату систематично проводились моніторинги діяльності ТРО на предмет дотримання вимог Закону України ,,Про вибори народних депутатів України". Ознак порушень не зафіксовано. Інформація щодо моніторингів щотижнево надавалась до управління координації та організації роботи представників та секретаріатів представників.
Зведена інформація щодо дотримання ТРО умов ліцензії та норм чинного законодавства в галузі телерадіомовлення протягом звітного періоду за результатами моніторингів і перевірок виглядає наступним чином:
Статистика
здійсненних моніторингів секретаріату представника у Київській області за 2012 рік
Київська область Кількість ТРО,
моніторинг мовлення яких здійснено Кількість ТРО, в яких зафіксовано ознаки порушення Кількість ТРО, до яких направлено приписи за результатами моніторингів Кількість ТРО, за результатами моніторингу яких ініційовано призначення позапланових перевірок
Усього Радіомовники Телемовники Провайдери програмної послуги К-ть вибіркових моніторингів Усього Радіомовники Телемовники Провайдери програмної послуги
Усього за 2012рік 90 28 24 38 24 11 4 4 3 10 3
Інформація стосовно здійснення цільових моніторингів ефіру телерадіоорганізацій області у 2012 році
Цільовий моніторинг Загальна кількість ТРО, охоплених цільовим моніторингом Кількість ТРО, у яких зафіксовано ознаки порушення Частка ТРО
від загальної кількості,
у яких зафіксовано ознаки порушення (%) Кількість ТРО, до яких направлено приписи за результатами моніторингу Кількість ТРО, щодо яких за результатами моніторингу ініційовано проведення позапланових перевірок
Дотримання ТРО умов ліцензії щодо частки національного аудіовізуального продукту 51 - - - -
Дотримання ТРО умов ліцензії щодо частки дитячих передач 51 - - - -
Дотримання ТРО законодавства про захист суспільної моралі 51 - - - -
Дотримання ТРО вимог рекламного законодавства 51 - - - -
Дотримання ТРО рішень НР щодо використання позначок класифікації відеопродукції 24 - - - -
Дотримання провайдерами програмної послуги вимог законодавства та рішень НР щодо адаптації іноземних програм 38 2 5
Частка вітчизняного продукту в програмах (передачах)
Реалізуючи визначені законодавством повноваження щодо наглядових функцій, упродовж звітного періоду представник та працівники секретаріату особливу увагу приділяли контролю за виконанням телерадіокомпаніями вимог чинного законодавства щодо частки національного аудіовізуального продукту та музичних творів українських авторів і виконавців у загальному обсязі мовлення.
Аналіз результатів планових та позапланових перевірок, моніторингів, здійснених протягом 2012 року, свідчить, що середньозважений показник частки національного аудіовізуального продукту в ефірі ТРО області становить 91 %, у т. ч: телебачення – 85 %, радіомовлення – 100 %.
Під час здійснення моніторингів та перевірок діяльності провайдерів програмної послуги під особливим контролем перебував стан реалізації принципу протекціонізму щодо розповсюдження програм і передач вітчизняного виробництва в багатоканальних мережах, зокрема, обов'язкове входження до пакету програм універсальної програмної послуги та програм вітчизняного виробництва.
На виконання доручення голови В.А. Манжосова стосовно заміни каналів в мережах провайдерів програмної послуги працівниками секретаріату протягом вересня-жовтня 2012 року було проведено серію моніторингів щодо включення УПП провайдерами програмної послуги, на основі яких виявлено 100% виконання відповідних вимог. брехня Вся отримана інформація надана у службових записках до управління координації та організації роботи представників та секретаріатів представників
Під час добових та наглядових моніторингів постійно здійснювався контроль за дотриманням п. 1 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо дотримання частки музичних творів вітчизняних авторів чи виконавців. Цей середньозважений показник в ефірі ТРО області становить 69 %, у т. ч. телебачення - 76 %, радіомовлення - 63 %.
Використання української мови
Середньозважений показник частки ведення передач державною мовою в ефірі ТРО області загалом у 2012 році становить 97 %, у т. ч. телебачення – 91,5 %, радіомовлення – 92 %.
Усі програми власного виробництва ведуться українською мовою.
Рекламна діяльність і спонсорство
Аналіз планових та позапланових перевірок, добових та наглядових моніторингів щодо дотримання Закону України «Про рекламу» свідчить про значне зменшення обсягу рекламної та спонсорської продукції в ефірі місцевих телерадіокомпаній. теж брехня У місцевих передачах реклама виходить виключно українською мовою, з дотриманням вимог щодо використання реклами лікарських засобів та ін. На каналах повністю відсутня реклама тютюнових виробів, алкоголю.
Практично у всіх телерадіокомпаній час, відведений на рекламу на кожну годину мовлення, менший, ніж передбачено законом.
Водночас протягом року збільшилась кількість мережевих мовників, що розміщували на своїх каналах, окрім власних рекламних блоків, блоки місцевої реклами.
За інформацією керівників телерадіокомпаній, загальне зменшення кількості замовлень на виготовлення та розміщення реклами є наслідком фінансових проблем, які існують у місцевих рекламодавців.
Спонсорування програм характерне для тих телерадіопрограм, змістовне наповнення яких направлене на загальну аудиторію, як-то: прогноз погоди, інформація про останні моделі автомобілів та ін. Оголошення імені спонсора та слоганів здійснюється українською мовою, без порушень законодавства.
У питаннях контролю за дотриманням телерадіоорганізаціями вимог законодавства про рекламу і спонсорування представник Національної ради тісно співпрацює з обласним управлінням у справах захисту прав споживачів.
Дотримання ліцензійних умов
Відповідно до Плану основних заходів Національної ради, було здійснено низку тематичних моніторингів на предмет дотримання умов ліцензії щодо частки дитячих передач (із 12 телерадіоорганізацій, охоплених моніторингом, у жодної не зафіксовано ознак порушень).
На кожне засідання Національної ради надавалась інформація про стан мовлення ,,на сьогодні" компаній, справи яких розглядались відповідно до порядку денного – усього 37 ліцензіатів.
Надавались результати моніторингів компаній, які подали заяви на переоформлення або продовження строку дії ліцензії, – усього 15 ліцензіатів.
Відповідно до Плану перевірок Національної ради на І та ІІ півріччя, своєчасно здійснювались моніторинги, що передують плановим перевіркам ТРО за 210 днів до закінчення або року діяльності ліцензіата, – усього 22 компанії.
Після офіційного оголошення здійснювався нагляд за ТРО на предмет дотримання Правил мовлення під час Днів трауру, скорботи, жалоби та Днів пам'яті (у жодної не зафіксовано ознак порушень).
Протягом звітного періоду аналіз результатів добових моніторингів свідчить про зростання практично у всіх теле- та радіокомпаній обсягів інформаційно-аналітичних, просвітницьких та культурологічних передач за рахунок категорії «інше» приблизно на 5 - 15%. Ці показники пояснюються суттєвим зменшенням обсягів реклами. Невикористаний рекламний час телерадіокомпаній розподіляють між іншими жанрами, які визначені в програмних концепціях.
2012 рік засвідчив зростання кількості програм вітчизняного виробництва. Під час планових перевірок було зафіксовано збільшення обсягу програм вітчизняного виробництва порівняно із зазначеними у ліцензії. Поточними моніторингами було зафіксовано також значне зростання в телерадіопросторі регіону обсягу вітчизняних програм, збільшення власного програмного продукту та розширення жанрової палітри програм і передач.
Для провайдерів програмної послуги найбільш характерним порушенням протягом року було перевищення максимальної кількості програм програмної послуги (ч. 4, 5 ст. 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення"). Представник та працівники секретаріату приділяли значну увагу питанню приведення діяльності провайдерів програмної послуги у відповідність до законодавства України. У листопаді 2012 року було проведено нараду-семінар для керівників ТРО «Стан дотримання законодавства та умов ліцензій, порядок перереєстрації додатків до ліцензій провайдерами програмної послуги». Представник постійно відслідковує рішення Національної ради щодо поповнення списку адаптованих програм іноземних мовників та інформує про них провайдерів програмної послуги.
Стан дитячого мовлення
Враховуючи позицію Національної ради стосовно того, що тема дитячого телемовлення завжди є актуальною, особливо в умовах фінансової кризи, коли деякі компанії намагаються знизити частку виробництва соціальних, а отже, і дитячих програм, представник протягом року приділяла особливу увагу стану дитячого мовлення.
Згідно з результатами тематичних моніторингів, які здійснювалися протягом поточного року, щодо обсягів дитячого мовлення в ефірі місцевих телерадіокомпаній, зафіксовано відсутність порушення ліцензійних умов.
Порівняно з попередніми роками спостерігається позитивна динаміка щодо вдосконалення і зростання якісної складової програм для дітей та молоді, оформлення дитячого аудіовізуального продукту.
Серед загальних тенденцій слід зазначити:
? зростання естетичного наповнення, авторської режисури;
? збільшення пізнавальності та культурологічної спрямованості дитячих передач;
? наявність дитячої теми та сюжетів для дітей у програмах різних жанрів (новини, репортажі про конкурси, шкільне та позашкільне життя, концерти тощо);
? зростання популярності опитувань дітей на цікаві для них теми;
? поширення соціальної реклами щодо питань дитинства, материнства, розвитку спорту, збереження здоров'я.
3. Статистика та заходи реагування щодо надісланих повідомлень ліцензіатам про порушення ними законодавства та ліцензійних умов
У 2012 році приділялась велика увага дотриманню телерадіоорганізаціями вимог чинного законодавства та виконанню рішень Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Якісно та своєчасно виконувались накази, розпорядження, доручення керівників. Зберігається тенденція до збільшення обігу документів, службової документації. Станом на 1 грудня 2012 року представником та працівниками секретаріату було підготовлено та надано до Національної ради 140 службових записок щодо діяльності ТРО Київської області, а також 43 листи до керівників місцевих компаній.
Відповідно до пункту 9 статті 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», представником було направлено 10 повідомлень місцевим телерадіокомпаніям про виявлені ознаки порушень чинного законодавства, зафіксованих моніторингом, на які було адекватне реагування з боку телерадіоорганізацій.
Відповідно до Плану проведення перевірок на 2012 рік, представник та секретаріат представника здійснили 22 перевірки ліцензіатів, з них 19 планових та 3 позапланових.
Крім того, перед проведенням перевірки (планової чи позапланової) керівництву відповідної компанії рекомендованою поштою надсилався лист-повідомлення про проведення перевірки за 10 днів до терміну проведення. Таких листів було надіслано 23 (одна перевірка не відбулася у зв'язку з відсутністю керівництва).
За результатами реагування телерадіокомпаній представником було ініційовано та проведено 3 позапланових перевірки, а саме: ВКП ТОВ фірми «Рубікон», м. Васильків, ліцензія НР №0538-п від 9 березня 2004 року, ВКП ТОВ фірми «Рубікон», м. Васильків, ліцензія НР № 0611-м від 12 червня 2008 року, ТОВ «ФОРТПОСТ», м. Узин, ліцензія НР № 1087-п від 09 липня 2012 року.
Дані про перевірки, здійснені у Київській області у 2012 році
№
п/п Назва ТРО №, дата акту перевірки
1. Телерадіокомпанія «АЛЬТА», м. Переяслав-Хмельницький, ліцензія НР № 0414 від 13.09.2002 року. Акт № 16(І)/Ко/П-С/12 від 09.02.12
2. ТОВ ,,Ефірно-кабельне телебачення ,,Екта – Бровари", м.Бровари, ліцензія НР № 0246-п від 25.09.2002 р. Акт № 15(1) /Ко/П-С/12 від 16.02.12
3. Студія ефірно-кабельного телебачення «Наше місто», м. Бровари, ліцензія НР № 0591 від 11.12.2002 р. Акт № 74(І)/Ко/П-С/12 від 17.05.12
4. ДКП Києво-Святошинської редакції районного мовлення, м. Вишневе та Києво-Святошинський район, ліцензія НР № 0584 від 11.12.2002 р. Акт № 76(І)/Ко/П-С/12 від 29.05.12
5. ПП «ЖАЛУБАК», м. Переяслав-Хмельницький, ліцензія НР № 0906-п від 17.06.2011 р. Акт № 119(1) /Ко/П-С/12 від 18.06.12
6. ВКП ТОВ фірми «Рубікон», м. Васильків, ліцензія НР №0538-п від 9 березня 2004 року. Акт № 01/Ко/С/12 від 26.06.12
7. ВКП ТОВ фірми «Рубікон», м. Васильків, ліцензія НР № 0611-м від 12 червня 2008 року. Акт № 02/Ко/С/12 від 26.06.12
8. ТОВ «Фастів-Медіа», м. Фастів, ліцензія НР № 1287-м від 29.06.11 р. Акт № 120/І/Ко/С/12 від 03.07.12
9. КП «Регіональна радіотелестудія «Веста» м. Фастів, ліцензія НР № 0053-м від 23.04 2003 року. Акт № 63/ІІІ/Ко/С/12 від 18.07.12
10. Редакція Обухівського районного проводового мовлення, м. Обухів, ліцензія НР № 0884 від 14.05.2003 р Акт № 64/III/Ко/С/12 від 24.07.12
11. ТОВ «Телерадіокомпанія «Бард», м. Обухів, ліцензія НР № 0449-п від 05 березня 2003 р. Акт № 61/III/Ко/С/12 від 25.07.12
12. ПП «Телестудія «Екран», м. Обухів, ліцензія НР № 0263-м від 05 березня 2003 р Акт № 62/III/Ко/С/12 від 26.07.12
13. ПП «Телестудія «Екран», м. Обухів, ліцензія НР № 0364-п від 05 березня 2003 р Акт № 62-1/III/Ко/С/12 від 27.07.12
14. ТОВ «Терра-Телеком», м. Боярка, ліцензія НР № 0949-п від 11.08.2011 р. Перевірка не відбулась у зв'язку з відсутністю керівництва
15. Редакція Баришівського районного радіомовлення, м. Баришівка, ліцензія НР № 0971 від 18.06.2003 р. Акт № 101/IV/Ко/С/12 від 15.11.12
16. ТОВ ,,Кабельний телецентр", с. Петропавлівська Борщагівка, ліцензія НР №0954-п від 23.08.2011р. Акт № 100(2) /Ко/П-С/12 від 19.11.2012
17. ПП ТРК «Переяслав», м. Переяслав-Хмельницький, ліцензія НР № 2261 від 14.07.2005 р. Акт № 102(2) /Ко/П-С/12 від 20.11.2012р.
18. ТОВ ТРК «Васильківські телевізійні мережі», м. Васильків, ліцензія НР № 1538-м від 18.11.2011 р Акт № 220 (ІІ)/Ко/П-С/12 від 03.12.12
19. ТОВ «Українська телекомунікаційна група», ліцензія НР № 0980-п від 20.11.2011 р. Акт № 219(2) /Ко/П-С/12 від 04.12.12
20. КП «Березанської телерадіостудії «Березань», м. Березань, ліцензія НР № 1017 від 09.07.2003 р Акт № 221/IV/Ко/С/12 від 10.12.12
21. Броварська редакція міськрайонного радіомовлення, м. Бровари, ліцензія НР № 1043 від 23.07.2003 р Акт № 222/IV/Ко/С/12 від 17.12.12
22. КП Рокитнянської районної ради Київської області «Телерадіокомпанія «Рокита», ліцензія НР № 1056 від 23.07.2003 р Акт № 223/IV/Ко/С/12 від 19.12.12
23. ТОВ «Фортпост" м. Узин Київської обл., ліцензія НР № 1087-п від 09.07.2012 р. Акт № 04/Ко/П-С/12 від 26.12.12 р.
4. Підсумок
Протягом звітного періоду, відповідно до ст. 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», представник Національної ради у Київській області разом з працівниками секретаріату представника забезпечували реалізацію повноважень Національної ради на території регіону.
Активний процес ліцензування телерадіокомпаній, дотримання телерадіокомпаніями регіону вимог чинного законодавства, забезпечення участі місцевих телерадіокомпаній у професійних конкурсах та фестивалях у 2012 році значною мірою пов`язаний із системним наданням представником методичної та консультативної допомоги телерадіокомпаніям області щодо підготовки пакету документів для внесення змін, подовження терміну дії ліцензій, системної електронної розсилки директорам телерадіокомпаній рішень Національної ради, що стосуються діяльності місцевих компаній.
Протягом року, крім консультацій та робочих зустрічей з керівниками телерадіокомпаній, було проведено розширену нараду з керівниками ефірних телекомпаній області на тему: «Діяльність ТРО під час виборчого процесу. Дотримання вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», а також 5 локальних нарад (за видами мовлення та території розташування) щодо актуальних питань діяльності телерадіокомпаній, виконання законодавства та умов ліцензії.
Протягом 2012 року основними напрямками роботи представника та працівників секретаріату представника також були:
- проведення планових і позапланових перевірок;
- підготовка інформацій на засідання Національної ради для прийняття рішень щодо діяльності телерадіокомпаній Київської області;
- виконання окремих доручень голови та членів Національної ради;
- виконання рішень Національної ради та розпоряджень керівництва;
- аналіз програмного наповнення теле- та радіоканалів на предмет додержання телерадіоорганізаціями норм чинного законодавства;
- підготовка аналітичної, статистичної та звітної інформації щодо суб'єктів телерадіомовлення області;
- ведення відповідної документації та кореспонденції, яка надсилалася членам Національної ради та структурним підрозділам;
- здійснення заходів по виявленню та припиненню безліцензійної діяльності телерадіоорганізацій;
- участь у заходах культурного та просвітницького характеру, пов'язаних із розвитком телерадіопростору регіону, співробітництво у цих питаннях із місцевими органами влади;
- систематична робота зі скаргами телеглядачів, радіослухачів та абонентів провайдерів програмної послуги з подальшим контролем щодо їх усунення;
- вивчення проблемних питань телерадіоорганізацій Київщини і надання конкретної методичної допомоги ТРО;
- спілкування з головами райрад та райдержадміністрацій - засновниками проводових радіокомпаній, зокрема, з метою роз'яснення засновникам важливості збереження творчих колективів, дотримання фінансових умов їх роботи.
Робота представника спрямована на якісний розвиток телерадіопростору регіону. Представник постійно долучалася до всіх заходів щодо розбудови інформаційного простору регіону, які проводять органи державної влади та місцевого самоврядування.
Серед основних напрямків діяльності представника є контроль щодо наявності у регіоні суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють безліцензійну діяльність як провайдери програмної послуги (за кабельною, супутниковою та IPTV-технологією). Представником Національної ради було направлено 11 листів-звернень до керівників компаній, які здійснюють таку діяльність. Також представництво системно співпрацює зі Службою безпеки України у Київській області, так, протягом року було проведено декілька зустрічей з представником відповідного правоохоронного органу щодо ситуації по виявленню безліцензійної діяльності провайдерами програмної послуги (за кабельною, супутниковою та IPTV- технологією). Результатом спільних дій стало припинення безліцензійної діяльності 10 компаній та отримання ліцензії ТОВ «ФОРТПОСТ» на надання послуг з використанням IPTV-технології.
Станом на грудень 2012 року в процесі перевірки СБУ перебуває безліцензійна діяльність ПП «ТРК «Міський телевізійний центр» (м. Васильків) та «Телекомунікаційні мережі «Аскон» (м. Переяслав-Хмельницький).
Представник приділяла увагу сприянню розвитку вітчизняного телепродукту, особливо дитячих програм. Зокрема, представництво запропонувало декільком компаніям Харківської, Сумської, Полтавської, Чернігівської та Київської областей проводити обмін дитячими програмами та прорахувати можливість здійснення «дитячих телемостів». В результаті між керівниками деяких телекомпаній було досягнуто домовленостей про обмін власними дитячими програмами. Питання здійснення «дитячих телемостів» знаходиться на стадії обговорення. Завдяки цьому збільшилася частка дитячого мовлення в ефірі телерадіоорганізацій Київської області, спрямованих на різновікову аудиторію та різноманітні смакові уподобання.
Враховуючи те, що один з працівників секретаріату представника Національної ради, в межах чинного законодавства, займається також і викладацькою діяльністю, було вирішено використати його знання та досвід в роботі зі студентами для вирішення кадрової проблеми творчих працівників ТРО та покращення рівня підготовки майбутніх фахових кадрів працівників засобів масової інформації. Наразі представництвом розробляється спільний проект співпраці між Національною радою, деякими вищими навчальними закладами, які мають кафедри підготовки працівників ЗМІ, з телерадіокомпаніями всіх областей України. Метою проекту є проходження практики та можливого подальшого працевлаштування студентів профільних ВУЗів, а також поліпшення телеорганізаціями фахового рівня творчих працівників.
30 листопада відбулося нагородження переможців у Національній телевізійній премії "Телетріумф". До трійки в номінації "Документальний фільм - регіон" увійшла стрічка "Жити і пам'ятати" Макарівської телерадіокомпанії "АВІС", директором якої є Юрій Олександрович Вареник, співголова православного кіноклубу Макарівського благочиння. Фільм повертає нас до страшних подій трагедії на Чорнобильській АЕС. Після аварії пройшло 25 років, своїми спогадами про цей день діляться учасники ліквідації та люди виселені з 30-кілометрової зони відчуження. Представник подавала клопотання про нагородження Почесною грамотою Національної ради з питань телебачення і радіомовлення директора ТРК «АВІС» Вареника Ю.О.
Аналіз роботи місцевих телерадіоорганізацій у звітному періоді свідчить про зростання основних показників дотримання місцевими телерадіокомпаніями умов ліцензій та вимог чинного законодавства, підвищення їх конкурентоспроможності та пошуків найбільш ефективних методів господарювання.
Представник Національної ради
у Київській області Л. Боровських