зі звіту
Чернівецька область
Упродовж 2024 року у медіапросторі Чернівецької області відбулася низка позитивних подій:
- З 1 березня телеканал «С4» розпочав мовлення у цифровому мультиплексі МХ-5 у місті Чернівці. Таким чином збільшилася територія покриття сигналом аудіовізульного медіасервісу.
- Телеканал «tva» розпочав телемовлення у цифровому мультиплексі МХ-5 у місті Новодністровськ та прилеглих населених пунктах. Таким чином мешканці Дністровського району у DVB-T2 мають змогу переглядати ще один місцевий телеканал, отримуючи оперативну та об'єктивну інформацію про життя області.
Телеканал «Чернівецький промінь» у 2024 році забезпечував виконання програмної концепції мовлення. Телеканал здійснював як часткову ретрансляцію телемарафону єдиних новин, так і виробництво власних передач.
Телеканал «Місто ТБ» продовжує роботу, виконуючи інформаційну функцію в умовах воєнного стану. Основною частиною етеру є загальнонаціональний марафон «Єдині новини».
ТОВ «ТРК «ЧТ2» за підсумками конкурсу у липні поточного року отримали ліцензію на постачання послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі у стандарті DVB-T2 із місцевою категорією покриття на 25 ТВК і Чернівцях строком на 10 років. Територія покриття ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі – місто Чернівці та території Чернівецької міської, Великокучурівської, Волоківської, Горішньошеровецької, Кам'янської, Магальської, Мамаївської, Чагорської сільських територіальних громад Чернівецького району. Нині у цьому місцевому мультиплексі здійснює мовлення ТОВ «ТРК «ТВА».
Анульовано ліцензію на мовлення НР № 01568-м від 06.12.2019 ТОВ «МІСЬКА ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «ЧЕРНІВЦІ», м. Чернівці. Рішення № 1122 від 28.03.2024.
Розповсюдження ефірного цифрового телебачення в Чернівецькій області наразі забезпечують цифрові передавачі багатоканальних телемереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 стандарту DVB-T2 у містах Чернівці та Новодністровськ постачальника комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ТОВ «ЗЕОНБУД» (по чотири передавачі відповідно) та один передавач місцевого постачальника послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж у стандарті DVB-T2 – ТОВ «ТРК «ЧТ2».
Така кількість цифрових передавачів є недостатньою для забезпечення якісним цифровим сигналом території Чернівецької області. Проблема із забезпеченням покриття Буковини багатоканальним телесигналом поглиблюється складністю рельєфу місцевості, що зумовлює необхідність суттєвого збільшення кількості існуючих передавачів багатоканального мовлення, а також встановлення мікроретрансляторів.
Згідно з даними Карпатської філії УДЦР, якісний прийом цифрового сигналу відбувається в населених пунктах, де встановлено передавачі, та в прилеглих до них районах. З вежі, що розташована в Хмельницькій області, цифровим сигналом покривається частина Хотинщини. Відсутнє покриття, а відтак і сигнал, в населених пунктах Вижницького району (Вижницька та Вашківецька міські, Берегометська та Путильська селищні, Банилівська, Конятинська, Селятинська, Усть-Путильська територіальні громади).
Ліцензіями на мовлення з використанням радіочастотного спектра в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі в області володіють 4 місцеві телекомпанії: ТОВ «Чернівецький промінь», ТОВ «Місто ТБ», ТОВ «МТРК «Чернівці» (здійснюють мовлення в МХ-5 у стандарті DVB-T2 у м. Чернівці, постачальник ТОВ «ЗЕОНБУД»), ТОВ «ТРК «ТВА» (мовить у багатоканальній телемережі з використанням радіочастотного спектра у стандарті DVB-T2 у м. Чернівці, постачальник ТОВ «ТРК «ЧТ2»; а також у МХ-5 у м. Новодністровськ, постачальник ТОВ «ЗЕОНБУД»). Таким чином, усі ліцензіати-телемовники Національної ради, які зареєстровані в Чернівецькій області, забезпечені можливістю мовити в цифровому форматі. Також у мультиплексі МХ-5 у Чернівецькій області здійснює мовлення філія АТ «НСТУ» з логотипом «Суспільне Чернівці».
За підсумками конкурсу на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних каналах (програмах) мовлення ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-5 у Чернівцях та Новодністровську із місцевою/регіональною категорією покриття цього року мовлення розпочали компанії ТОВ «МТРК «Чернівці» (в МХ-5 у Чернівцях) та ТОВ «ТРК «ТВА» (в МХ-5 у Новодністровську).
Також у Чернівецькій області працюють два передавачі МХ-7: на об'єкті радіотелевізійної передавальної станції в Чернівцях (потужністю 500 Вт) та на РТПС у Новодністровську (потужністю 1 кВт). Стандарт цифрового мовлення – DVB-T2, діапазон хвиль – метровий (174–230 МГц), сигнал відкритий (не кодований), ємність – 12 телевізійних програм у стандартній чіткості (SD). Водночас ємність мультиплексу дозволяє транслювати три програми (із 12-ти) у високій чіткості (HD). Усі складові мультиплексу МХ-7 на території Чернівецької області працюють, якісно здійснене налаштування одночастотних синхронних зон (SFN). Передавальні станції мають кращі енергетичні характеристики, а розповсюдження радіосигналу у метровому діапазоні хвиль має значні переваги.
В 2025 році КП «ТРО «Сокиряни» планує розпочати мовлення на 97,9 МГц в смт Кельменці та на території Кельменецької селищної територіальної громади Дністровського району – вже встановлено передавач, придбано необхідне обладнання.
Періодично проводилися моніторинги лінійного аудіовізуального мовлення у прикордонних населених пунктах Чернівецької області, де є фактична можливість перегляду та прослуховування телерадіопрограм іноземних мовників. У зонах низької інформаційної насиченості ефірним наземним мовленням, зокрема у прикордонних районах Чернівецької області, спостерігається масове використання місцевими мешканцями супутникового телебачення.
Моніторинги засвідчили можливість прийому сигналу з передавачів, які транслюють іноземні радіопрограми суміжних держав – Румунії та Молдови. Це, зокрема, підтверджують дані Чернівецького обласного відділу Карпатської філії ДП «УДЦР». Так, за результатами технічного радіоконтролю передавачів радіомовної служби сусідніх країн, у прикордонних районах Чернівецької області на 29 частотах доступні 18 радіостанцій сусідніх держав – Румунії та Молдови: Radio Micul Samaritean, SRR RadioIashi, Itsy Bitsy, Guerrilla FM, Jurnal FM, Magic FM, VIVA FM, Radio FIX, PUBLIKA, MUZ FM, Radio Trinitas, Radio Europa FM, Radio 21, Impact FM, Radio Romania Cultural, Radio Romania Actualitati, Pro FM, Radio Moldova.
Військова агресія російської федерації проти України стала суттєвим випробуванням для медійного простору держави загалом та Чернівецької області зокрема. З огляду на особливість прикордонного розташування Буковини, захист медіапростору має першоважливе значення і постійно перебуває серед пріоритетних завдань діяльності представника Національної ради у Чернівецькій області.
Під час зустрічей з начальником Центру технічної експлуатації Івано-Франківської філії Концерну РРТ постійно обговорювалася робота об'єктів Концерну РРТ, відтак наявність мовлення лінійних аудіовізуальних та аудіальних медіа в етері, стан забезпечення філії генераторами та пальним, робота МХ-7 на території Чернівецької області. Всі об'єкти РРТ в області працюють в штатному режимі. Для забезпечення їх безперебійної роботи у період можливих складних ситуацій в енергосистемі держави на вежах у Чернівецькій області встановлено потужні генератори: в Новодністровську – на 50 КВт, у Чернівцях – на 75 КВт. Відтак за імовірних відключень електроенергії, філія Концерну РРТ матиме змогу забезпечити роботу передавачів лінійних аудіовізуальних та лінійних аудіальних медіа.
З керівником відділу Карпатської філії УДЦР обговорювалися результати технічного радіоконтролю смуг радіочастот у Чернівецькій області, запобігання безліцензійному мовленню на радіочастотах у регіоні.