Питання інформаційної безпеки в умовах воєнного стану та активізації ворожої пропаганди проти України надзвичайно актуально постало для прикордонної Чернігівської області. Так, чернігівська ділянка державного кордону складає 459 км, з яких 224 - російська ділянка, а 235 – білоруська. З п'яти наявних районів регіону, три – межують з територією ворога. Одним з найважливіших питань інформаційної безпеки для Чернігівщини залишається іноземне мовлення на прикордонних територіях регіону. Моніторингами фахівців Чернігівського відділу Північно-Східної філії УДЦР зафіксовано цифровий сигнал з Республіки Білорусь у населених пунктах Чернігівської області, а саме Ріпкінському та Чернігівському районах. Станом на грудень звітного року зафіксовано вплив білоруських радіостанцій (12) та телепрограм цифрового формату DVB-T, що транслюються із передавачів, розташованих в мм. Гомель та Брагін Республіки Білорусь (Беларусь1, Беларусь 2, Беларусь 3, ОНТ, СТВ, НТВ Беларусь, РТР-Беларусь, Мир). До липня 2022 року сигнал російського мовлення у форматі DVB-T2 фіксувався в населених пунктах Корюківського та Новгород-Сіверського районів Чернігівської області, розташованих на відстані до 20 кілометрів від державного кордону з росією. Наразі здійснити повноцінні заміри у прикордонних громадах, які віднесені до зони бойових дій – неможливо. За інформацією місцевих жителів, на прикордонних з росією чернігівських територіях з липня звітного року - ворожий сигнал відсутній.
Через активні бойові дії на території області (березень-квітень) було знищено мережі електропостачання, пропав зв`язок та сигнал теле- і радіомовлення. Щоб уникнути інформаційного вакууму спеціалістами Чернігівської філії концерну РРТ було увімкнено програми загальнонаціонального мультиплексу МХ-1 у стандарті DVB-T2 (з 6:00-18:00) та радіопрограми «Люкс ФМ», «Українське радіо» (цілодобово). Робота забезпечувалася на дизельних генераторах. В свою чергу, місцеві ТРО об`єднали зусилля для фіксації воєнних злочинів в блокадному місті та поширення сюжетів на регіональних телеканалах України, в ефірі телемарафону та етерах міжнародних ЗМІ.
Через значні пошкодження енергосистем в Україні, на кінець звітного року область продовжує потерпати від постійних перебоїв із електроживленням та зв'язком. Це негативно впливає на роботу всіх телерадіокомпаній. Перед Чернігівською військовою адміністрацією представником піднімалось питання щодо забезпечення пальним для безперебійної роботи цифрових передавачів Чернігівської філії Концерну РРТ та генераторами для компаній, а також обговорювалися дії на випадок повного блек-ауту. Представником було порушено питання про внесення телерадіоорганізацій до об'єктів критичної інфраструктури (сформований перелік та передане відповідне звернення), у випадку повного знеструмлення в регіоні, а також про забезпечення медійників регіону робочим місцем із безперебійним електроживленням та доступом до мережі інтернет.
Рішенням Національної ради № 2039 від 05.12.2019 р. була створена загальнонаціональна цифрова багатоканальна телемережа (МХ-7) у діапазоні частот 174-230 МГц у стандарті DVB-T2, яка охопила 7 населених пунктів Чернігівщини. Станом на грудень звітного року за інформацією фахівців Чернігівської філії КРРТ завершені роботи і готові до введення в експлуатацію передавачі загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 на території Чернігівської області (м. Чернігів, м. Бахмач, м. Ніжин, м. Новгород-Сіверський, м. Прилуки, смт Холми). Окрім цього, для максимального інформування населення 24 лютого в оперативному режимі було відновлено аналогове мовлення, а саме програму «ПЕРШИЙ» в місті Чернігові та в селищі Холми, з потужністю передавача в 10 кВт. Станом на грудень 2022 року мовлення в аналоговому форматі здійснюється у м. Чернігові (ПЕРШИЙ, ICTV, СТБ, Новий канал) та селищі Холми (ПЕРШИЙ), 10 кВт.
Радіомовлення. 1 лютого звітного року розпочало мовити радіо «Промінь» у місті Ніжині на частоті 102,2 FM, а 6 травня у Чернігові почали виходити на частоті 88, 7 FM програми радіо «Культура». Найбільше покриття території області радіосигналом має «Українське радіо» (90%), адже радіомережа охоплює 13 фм-частот (див. слайд). В 2022 році задля ліквідації «білих інформаційних плям» на мапі Чернігівщини Національна рада визначила можливості збільшення потужності суспільного радіомовника. 20 вересня радіо «Суспільне Чернігів» («Українське радіо «Чернігівська хвиля») розпочало мовлення в Чернігові на частоті 88,7 FM із потужністю 2 кВт, таким чином його потужність зросла у 8 разів. Для реалізації цього завдання Національна рада узгодила збільшення потужності передавача з постачальниками електронних комунікаційних послуг, Українським державним центром радіочастот і Генштабом ЗСУ та 5 серпня 2022 року ухвалила відповідне рішення. В свою чергу програми радіо «Культура» з 20 вересня почали виходити на 98,2 FM у Чернігові. Окрім того, у місті Корюківці на частоті 92,5 FM було збільшено потужність програми «Промінь» до 0,5 кВт. Представником Національної ради спільно із командою радійників «Чернігівської хвилі» була проведена інформаційна компанія щодо зміни налаштування радіоприймачів, аби радіослухачі й далі отримувати важливі новини та повідомлення.
На грудень 2022 року мережа Суспільного радіо в регіоні виглядає наступним чином. Програми «Українське радіо. Суспільне Чернігів» в регіоні звучать на таких частотах:
м. Чернігів - 88,7 FM, м. Ніжин - 92,2 FM, м. Прилуки - 105,7 FM, м. Бахмач - 91,5 FM,
м. Новгород – Сіверський - 101 FM, смт Холми - 106,1 FM, смт Сосниця - 103 FM, смт Короп - 101, 6 FM, смт Варва - 104, 4 FM, м. Мена - 88,1 FM, м. Сновськ - 103, 8 FM, м. Козелець - 88 FM, м. Семенівка - 99,5 FM. Програми «Радіо Культура» представлені та звучать: м. Чернігів – (98, 2 FM), Ніжин (90, 9 FM), Прилуки (98, 9 FM) та селищі Холми (101, 2 FM). Радіо «Промінь» лунає на хвилі 91, 4 FM у Чернігові, на 102, 2 FM у Ніжині та на 92, 5 FM у Корюківці та Холмах на 68,27 FM.
19 листопада 2021 року компанія ТОВ «ТРК «ТІМ» стала переможницею конкурсу на FM-мовлення у місті Чернігові та Чернігівському районі. Незважаючи на виклики війни,
1 червня прилуцька радіокомпанія «ТІМ ФМ» розпочала мовлення в Чернігові на частоті 102,4 FM. Згідно з умовами ліцензії «ТІМ ФМ» здійснює цілодобове мовлення в інформаційному форматі. Також, відповідно до тимчасового дозволу на мовлення, виданого Національною радою у період дії воєнного стану в Україні (Рішення НР № 699 від 3.11.2022), ЦЕНТРАЛЬНА ТЕЛЕРАДІОСТУДІЯ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ, м. Київ (позивні: «Армія FM - військове радіо»), розпочала мовлення на частоті 100,6 МГц у м. Чернігові.
Телемовлення. Найбільше охоплення аудиторії має суспільний мовник – 81% покриття Чернігівської області (близько 848 тис. глядачів). 1 січня 2022 року було припинено трансляцію аналогового мовлення телеканалу «ПЕРШИЙ» у Чернігові та «Суспільне Чернігів» у містах: Корюківка, Холми та Новгород-Сіверський. Серед вказаних причин від керівництва Суспільного: недофінансування та значне підвищення тарифів на трансляцію. 24 лютого аналогове мовлення, а саме програму «ПЕРШИЙ» в місті Чернігові та в селищі Холми (потужність 10 кВт), було відновлено. Станом на грудень 2022 року телемовлення в аналоговому форматі - в м. Чернігові (ПЕРШИЙ ICTV, СТБ, Новий канал) та селищі Холми (ПЕРШИЙ).
Розповсюдження сигналу цифрового телебачення здійснюється з передавачів провайдера ТОВ «ЗЕОНБУД», розташованих на вежах Чернігівської філії Концерну РРТ у населених пунктах м. Чернігів, м. Бахмач, м. Ніжин, м. Новгород-Сіверський, м. Прилуки, смт Холми та с. Тиниця Бахмацького району Чернігівської області. На початку повномасштабної війни, щоб посилити інформування населення, Національна рада дозволила регіональним мовникам виходити у цифровому форматі. Видача дозволів стала можливою на основі Положення про особливості процедури ліцензування у період дії воєнного стану в Україні. Так, компанія ТОВ «ТРК «ТІМ» вже навесні звітного року розпочала ефірне мовлення в містах Прилуки та Ніжині в цифровому форматі Т2 (стандарти DVB-T2/MPEG-4), відповідно до отриманих Національною радою з питань телебачення і радіомовлення дозволів на тимчасове мовлення у телемережі ТОВ «ЗЕОНБУД» Чернігівської філії концерну РРТ.
Ефірне аналогове мовлення (ФМ-мовлення) (місцеве мовлення + Чернігівська філія суспільного мовника «Суспільне Чернігів») - 14 компаній. На жаль, дві чернігівські радіокомпанії через значні обстріли ворога, які призвели до втрат обладнання, були вимушені тимчасово припинити мовлення (ТОВ «ТРК «Свобода ФМ», смт Ічня, Чернігівська область та ТОВ « Студія «1. ФМ», м. Чернігів). На кінець 2021 року «Студія «1.ФМ» мала ліцензії на фм-мовлення в 11 населених пунктах регіону (м. Чернігів + регіон). Протягом січня-лютого звітного року компанія здійснювала мовлення в місті Чернігові, на інших частотах початок мовлення був запланований на весну 2022 року. Однак через війну, діяльність компанії тимчасово зупинена (див. Додаток 2).
3) ТОВ «СТУДІЯ «1.ФМ» (позивні: «One fm»)
(мовлення не здійснюється на грудень 2022 р.);
4) ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «СВОБОДА ФМ» (позивні: «Свобода. ФМ»)
(мовлення не здійснюється на грудень 2022 р.);
МОВЛЕННЯ НЕ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ
(відповідно до звернень компаній)
1. 88,9 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Бобровиця
2. 97,9 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Вертіївка
3. 90,7 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Гончарівське
4. 98,6 0,05 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Городня
5. 98,4 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Линовиця
6. 91,3 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Носівка
7. 90,2 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Парафіївка
8. 95,8 0,03 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Седнів
9. 101,7 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Срібне
10. 92,0 0,1 24 год/д ТОВ "СТУДІЯ "1.ФМ" "Onefm" Чернігів
11. 100,9
+
0,1 24 год/д ТОВ "ТРК "Свобода.ФМ" "Свобода.ФМ", "Свобода.ФМ -
твоя територія свободи"
ІЧНЯ
+ЧЕРНІГІВНа кінець звітного року найбільш гострими залишаються питання безпекового характеру та забезпечення резервного мовлення в разі загострення воєнної ситуації в області. Мінімальні надходження від реклами, криза кадрів та відсутність антикризової стратегії – головні проблеми, з якими зіткнулися чернігівські ЗМІ після витіснення російських військ з території області. Важливим питанням залишається забезпечення компаній генераторами достатньої потужності для безперебійного мовлення та здійснення діяльності. Наявне обладнання не справляється з навантаженням, викликаним постійними відключеннями електропостачання. Одним із завдань у воєнний період чернігівські медійники вбачають формування мінімального пулу підготовлених людей – журналістів, операторів, технічних працівників для оперативного інформування жителів у час ескалації ситуації в області. Чернігівські редакції активно працюють над переформатуванням, шукають нові можливості для фінансування. Окрім основної роботи всі медійники беруть активну участь у волонтерстві та допомагають ЗСУ. Велика кількість працівників ТРО були мобілізовані до збройних сил України.