DAB/DAB+, DRM в Україні

Автор Radiostyle, Березень 02, 2016, 20:31:51

Попередня тема - Наступна тема

sen

Одна з великих проблем що DAB що HD - це доступність приймачів, вони повинні бути всюди вбудовані, загалом коштувати дешево, і має бути великий асортимент.

Дуже гарний приклад - це розвиток FM. В СРСР FM не було, було тільки УКХ (технично це невірно, але так простіще пояснювати), але в 90-ті завезли величезну кількість техніки з FM, і без УКХ, це були автомобіли з магнітолами і самі автомагнітоли, музичні центри, плеєери, тощо. І FM мережа з'явилась дуже швидко. І зараз вже в Україні вимикають залишки УКХ мережі, бо вона не потрібна, її замінив FM.

Так само могло б бути з DAB - якби в усіх були вже приймачі, то думаю і розвинулась би технологія. А зараз DAB приймачі в Україні (та й в ЄС теж) є лише в дуже невеликій кількості досить нових авто, побутові DAB приймачі - то дуже велика рідкість. А вони мають бути в кожному смартфоні, в кожній автомагнітолі, портативній колонці.

До речі про радіо якось говорять в контексті автомобілістів, але думаю в Україні вони меньше 50% аудіторії. Радіо грає з кожного лотка та ларька на ринку, в кожному невеликому магазині чи кафе, на будівельних майданчиках. Треба також враховувати цю аудіторію, а їм потрібні дешеві, надійні та прості приймачі, щоб грало "для фону".
  •  

pavlo_r

Ви, звичайно, порівняли цукерку з пальцем. Коли в 90-ті ввозилися радіоприймачі з FM — альтернатив майже не було. Ні інтернету, ні музичних каналів навіть, хіба аудіокасети. Радіо тоді було єдиним джерелом нової чи хоча б різноманітної музики, значним джерелом інформації. Приймачі йшли в комплекті навіть з найдешевшим касетником, крім того на них і так був попит. Тому ринок ними і наповнився.
Сьогодні в людей є купа альтернатив (навіть для прослуховування радіо), тому такого як в 90-ті вже не буде. Нема у людей мотивації купувати нові приймачі. І не буде. Попит трохи може простимулювати хіба відключення ФМ, але жодна медіагрупа на це не піде, бо лише втратить.
Про оцінку аудиторії радіо чесно кажучи мовчу. Звідки б ви його не чули — слухають його в основному в авто. Тому і сітка мовлення радіостанцій побудована під час пік, коли люди або їдуть на роботу, або вертаються з неї
  •  

sen

Я тут порівняв обставини які призвели до швидкого розвитку FM та відмирання УКХ. Так, звісно часи інші і альтернатив більше, але проблема та ж сама.
В 90-му році була досить розвинута мережа УКХ (більшість перших комерційних станцій теж була в УКХ), не було а ні передавачів, а ні приймачів FM. І теоретично можна було продовжувати саме розвиток УКХ. Але ринок створив попит (а саме наплив техніки з FM, і що найголовніше - люди спеціально не купували FM приймачі, вони купували автомагнітоли, плеєри, музичні центри і вони всі були саме з FM) - медіа вклали гроші, держава не була проти і дала частоти і все, на сьогодні маємо розвинуту FM мережу і мойже відсутній УКХ. До речі в мене перший FM приймач з'явився лише в 1996 році, до цього були лише радянські УКХ приймачі, тобто деякий час я навіть не мав доступу до FM мережі, але велика частина населення вже мала FM приймачі тоді.

Приклад з недавного минулого - це 3G - коли його вімкнули в 2015, був величезний попит на нього, бо десь 80% людей вже мали смарфтони які його могли приймати. А якщо зараз вімкнуть 5G, чи буде такий самий попит - мабудь ні, бо майже нічим його приймати.

Але якщо зараз зроблять хорошу DAB мережу в Україні, навряд чи люди масово будуть купувати приймачі (а вони наскільки я знаю меньше 100 долларів не коштують) щоб його послухати. Ця проблема підіймалась навіть в Норвегії - для них теж дороговато міняти магнітолу в авто.
Можливо все зміниться з тим що в Європі мають всі нові авто йти з DAB, можливо десь років за 5 і в Україні їх буде багато, а потім і побутові приймачі подтянуться.
  •  

admin

Цитата: sen від Квітень 21, 2021, 12:44:43

Але якщо зараз зроблять хорошу DAB мережу в Україні, навряд чи люди масово будуть купувати приймачі (а вони наскільки я знаю меньше 100 долларів не коштують) щоб його послухати. Ця проблема підіймалась навіть в Норвегії - для них теж дороговато міняти магнітолу в авто.
ну не 100, ось наприклад 30
https://www.amazon.it/Portatile-Alimentata-Bluetooth-Connettore-Auricolari/dp/B08WWK9Z77/ref=sr_1_3?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=dab+radio&qid=1618999574&s=electronics&sr=1-3

пару років назад я собі купив собі за 40 такий
https://www.amazon.it/AZATOM-Horizon-digitale-Bluetooth-caricatore/dp/B07WPDGBNY
  •  

vital-fm

sen Так до 96-го в верхньому піддіапазоні і було то кілька станцій, здебільшого місцевих, за великі міста не кажу, та й скільки їх було зав'язано на стаціонарні телефони, згодом - пейджери, мобільні сервіси, тепер сторінки в соцмережах, хоч зараз і це зникає.
  •  

sen

Ну я кажу про Харків, на УКХ в той час було десь 3 комерційних станції (Фора, Cімон, щось ще було). Коли з'явився в мене  FM приймач в 1996-му  то вже в той час їх там було як мінімум вдвічі більше, а в 1998-му вже був досить гарний асортимент станцій в FM і ті самі 2-3 станції в УКХ. В 1998 я дуже хотів магнітолу з FМ саме щоб повноцінно слухати ці більш цікаві станції, з 1996 був лише касетний плеєр з FM.
  •  

sen

Цитата: sen від Квітень 21, 2021, 14:28:20
Ну я кажу про Харків, на УКХ в той час було десь 3 комерційних станції (Фора, Cімон, щось ще було). Коли з'явився в мене  FM приймач в 1996-му  то вже в той час їх там було як мінімум вдвічі більше, а в 1998-му вже був досить гарний асортимент станцій в FM і ті самі 2-3 станції в УКХ. В 1998 я дуже хотів магнітолу з FМ саме щоб повноцінно слухати ці більш цікаві станції, з 1996 був лише касетний плеєр з FM.

Це я до того що тоді (десь 1996-1999) FM мав більш цікавий контент ніж УКХ, і ті в кого не було ще FM приймачів жадали їх мати. Але все-таки спочатку з'вились приймачі і певна потенційна аудіторія, які на початку приймали тільки шум, для них з'явились перші станції і потім вже підтянулись всі інші. Звісно зараз є конкуренція з Інтернетом, той хто захоче постухати Dab only станціє скоріше за все послухає її в інтернеті (а якщо саме її не буде, то знайде альтернативу).
  •  

DVB

В 90-х в Харкові навіть на СХ працювали комерційні мовники. Радіо 50 і Хіт ФМ.
  •  

sen

В 90-ті був Онікс - єдина більш менш нормальна місцева станція на СХ в той час (і було пару приймачів навіть без УКХ, де слахали її), а Хіт то вже був на початку 2000-х.

До речі колись перехід з СХ/КХ/ДВ на УКХ теж був практично теж саме що і зараз з FM на DAB, але це був все таки більш технічний перехід - на УКХ лише місцевий пройом, здебільшого музичні станції. І УКХ мав суттеві переваги (як і недоліки) перед СХ/КХ/ДВ.
Це може бути ще однією причиною слабкого перехіду на DAB - це відсутність суттєвих переваг перед FM - якість як правило не вище, потрібно більше передавачів для нормального покриття. Єдина перевага - це мабудь відсутність перешкод в зоні впевненого прийому, ну і більша кількість станцій. 

Якщо брати телебачення то Т2 має більше переваг відносно аналога, якщо порівнювати теж саме за FM vs DAB 
  •  

TV-Ukr

Цитата: GMB від Лютий 05, 2021, 15:41:39
А хто буде через телевізор слухати радіостанції? Щоб аж "попит"...
Це може бути альтернативою DAB, який зараз мовить лише у Києві. Тим паче приймачі Т2 є в будь-якому мазагині електроніки.

Але якість прийому мультиплексів залишає бажати кращого. Тому краще створити окремий, потужніший мультиплекс з радіостанціями.
Слава Україні! Героям слава! Смерть ворогам!
  •  

sen

Це може бути хорошою альтернативою, якщо можна буде його приймати портативними пристроями. Радіо у Т2 - це добре, але сенс слухати радіо через телевізор? Краще туді вже включими музичний ТВ канал. А так - вмикати Телевізор заради радіо... Неможливість пернести і велике енергоспоживання...

Якби були Т2 Рідіо приймачі, які б могли приймати як раз Т2 радіо, але бути портативними (плюс автомобільними і вбудованими в різні пристрої), енергоощадливими та дешевими, то був би хорший варіант.
  •  
    Подякували за цей пост: TV-Ukr

TV-Ukr

А чому саме телевізор? Можна ж до приймача підключити акустичну систему і спокійно прослуховувати радіостанції.

Але це не вирішує проблеми з портативністю. Так, можна живлення на приймач подавати від USB-порта портативної колонки, а аудіовихід з'єднати із входом. Але це буде громіздко та незручно, також треба враховувати, що не всі колонки мають аудіовхід та не всі приймачі живляться від 5В.
Слава Україні! Героям слава! Смерть ворогам!
  •  

sen

Це дуже не зручно - користуватись тюнером без екрана. Може є якісь тюнери з добрим інформаційним дісплеєм, але більшість недорогих тюнерів без них. А наприклад налаштувати канали в новому регіоні без екрана майже неможливо. І живлення часто буває 12В.
Технічно це можна реалізувати, заради ентузіазму - але практично використовувати навряд чи. Не кажучи вже про прослуховування в авто.

Проте я думаю що технічно зовсім немає проблем виробляти чисто радіо приймачі, але у стандарті Т2, зокрема і автомобільні. Дивлячись на те що вже є технологія, частоти, передавачі та досвід - це міг би бути гарним варіантом. Але чомусь він мало де розвинут в світі.
  •  

Ігор

Цитата: TV-Ukr від Квітень 22, 2021, 13:17:09
Це може бути альтернативою DAB, який зараз мовить лише у Києві. Тим паче приймачі Т2 є в будь-якому мазагині електроніки.

Але якість прийому мультиплексів залишає бажати кращого. Тому краще створити окремий, потужніший мультиплекс з радіостанціями.
зараз вже не бачу створювати мультиплекси. В FM зараз гарна якість звуку, плюс готова мережа і купа приймачів на руках.
Недавно в одному з магазинів електроніки говорили, що раз на тиждень у них обов'язково хтось купує приймач.
Якщо комусь хочеться цифру то зараз більшість радіостанцій мовлять в інтернеті, можна поставити додаток на смартфон і спокійно слухати там, де є інтернет. В автомобілі можна підключитися через Bluetooth, і слухати на автомагнітолі, якщо не має прийому улюбленої радіостанції.
  •  

admin

Радіо у мультиплексах Т2 може мати сенс лише на заміну проводовому.
  •