Радіомовлення в Польщі

Автор pavlo_r, Квітень 11, 2015, 01:23:19

Попередня тема - Наступна тема

pavlo_r

Кілька разів переглядав частоти RMF FM і завжди цікавило нащо їм в Варшаві аж дві частоти (90.6 і 91.0)? Сьогодні нарешті руки дійшли з'ясувати. Хотів описати коротко, але вийшла невелика стаття :boredom:
Для Варшави працює два основних передавальних центри: Палац Культури і Науки (ПКіН) в центрі міста (237 метрів) та РТПЦ Рашин (335 метрів). Деякі радіостанції транслюються з палки на даху хмарочосу Рондо-1 (192 метри). Є ще дві палки на дахах: Готель Маріот і вул. Дереньова. Звідти іде трансляція на 100,1 та 99,5 відповідно.
ПКіН як найвища будівля в столиці Польщі логічно став використовуватися для телерадіомовлення, яке звідти ведеться і досі. Та оскільки це центр Варшави - то там є певні обмеження по потужності передавачів до 10 kW E.R.P. За  таких умов звітували про впевнений прийом на відстані до 60 км. від передавачів (з такої висоти і за такої потужності?).
РТПЦ Рашин - це одна з веж колишнього довгохвильового радіоцентру, збудована в 1931 році (так вікі каже, інших даних не бачив). Звідти велось мовлення на довгих хвилях поки в 1975 році не збудували вежу в Костянтинові (це та, що була найвищою в світі (646 метрів), а стала найдовшою). Коли костянтинівська вежа зруйнувалася (1991) - мовлення на ДХ знову на якийсь час повернулося на Рашин. В 1999 році поляки відкрили новий РПЦ і перенесли мовлення на 225 КГц туди, а в Лази (так називається село, біля якого стоїть рашинська вежа, 20 км. від центру Варшави) надумали позабирати найпотужніші передавачі з ПКіНу. Поступово, звісно. Так в 2006 році звідти вже було мовлення RMF FM на 91.0 з потужністю 120 kW. Де і якої потужності був передавач до цього не знаю, але те, що суттєво зросла як потужність так і висота підвісу антен - факт. В 2008 році з ПКіН на Рашин перенесли телевізійні (аналогові) передавачі, суттєво збільшивши їх потужність. Натомість з Палацу Культури і Науки запустили ефір на нових частотах зі слабкою потужністю. Також в 2008 році на Рашин переїхали (збільшивши потужність) передавачі програм Польського радіо і Radio Zet. Всі вони, як і RMF FM отримали по 120 kW.
Але це було в 2008-му. В 2006 році в краківської радіостанції виникли проблеми. Після переїзду на вежу в Лази, через висотну забудову, суттєво погіршився прийом станції в центрі Варшави. В коментарях за той час люди жаліються, що при русі в авто часто зникає стерео, сигнал шумить, а приймач намагається знайти альтернативну частоту. Як я зрозумів, щоб вирішити проблему, спочатку була ідея синхронізувати РТПЦ Рашин з додатковим передавачем на 91,0 в Варшаві, але від цього задуму чомусь відмовилися і 1 квітня 2006 року  Крайова Рада Радіомовлення і Телебачення прийняла рішення виділити RMF FM додаткову частоту в Варшаві - 90.6 МГц. Частоту віддали без конкурсу. Мовлення запустили з даху згаданого вище хмарочосу Рондо-1.
Цікаво, що перенесені на Рашин в 2008 році станції на проблеми прийому в польській столиці не скаржаться (не знайшов скарг) і додаткових частот не мають. Навпаки, буди скарги на завади від Radio Zet в інших містах, коли станція якийсь час працювала з Рашина в 2007, але згодом знов вернулась на ПКіН. Так жалілися на завади від Radio ZET Влоцлавському передавачу Radio Hit (107.6) в самому Влоцлаві, що за 135 км. від Рашина.
Що стосується телебачення - то як вже згадувалося в 2008 році передавачі з ПКіН теж перенесли за місто, натомість мовлення аналогових каналів запустили в Варшаві на інших частотах. Транлюється з Рашина і цифрове ТБ (DVB-T), але воно синхронізовано з передавачами, котрі знаходяться на щоглі Палацу Культури і Науки.
  •  

pavlo_r

Вчора під час грози був пошкоджений передавач радіо FaMa (92,9) в місті Томашув-Мазовецький. Якщо вірити джерелу - це знімок влучання блискавки
  •  

Don_Andrey

За 20км от города работала станция с мощностью 120, мать их, киловатт и в городе жаловались на плохой приём?  :roll:
Объективная реальность - это иллюзия, вызванная отсутствием алкоголя в крови.
  •  

digitalif

Це потужність в кіловатах E.R.P.
  •  

pavlo_r

Якою б великою там не була потужність — проблема прийому з Рашина в деяких районах Варшави справді є. І стосується вона не тільки радіо, а й телебачення також. Коли я читав місцеві форуми то бачив багато постів про те, що на зовнішню антену прийом з-за міста неможливий. Наприклад якщо на шляху сигналу стоїть хмарочос висотою 192 метри (Рондо-1) чи 208 метрів (Warsaw Trade Tower) і таких споруд в польській столиці немало. Тому на Палаці Культури і Науки (237 метрів) сьогодні працюють синхронізовані з РТПЦ Рашин цифрові передавачі, а до відключення аналогу - аналогові канали дублювалися на окремих частотах.

Крім того я допустив серйозну помилку в попередньому описі радіомовлення в Варшаві. Так як цікавило в основному лише RMF FM, я мимоволі проігнорував інші радіостанції. Станом на сьогодні з РТПЦ Рашин працюють три радіостанції: RMF FM (91.0); Polskie Radio Program III (98.8); Polskie Radio Program I (102.4). Всі по 120 kW E. R. P і всі мають додаткові передавачі в Варшаві. RMF FM на 90,6 з хмарочоса Рондо-1, PR1 на 92.4 і PR3 на 99.1 з ПКіН.
Для прикладу ось так свою карту покриття бачить перша програма польського радіо. Надто скоромна зона охоплення 92.4 як для трансляції висоти понад 200 метрів.
  •  

pavlo_r

Тим часом в Польщі вбили чергового місцевого мовника - краківську радіостанцію KRK FM. Від п'ятниці на її частоті працює Radio Pogoda, розраховане на аудиторію 50+ (в ефірі музика 40-х 50-х і 60-х років минулого століття).
Новий власник радіостанції група Agora (серед іншого видавець Gazeta Wyborcza) в оригінальний спосіб повідомив колективу про звільнення і закриття KRK FM. Ще зранку ніхто нічого не знав, а вже по обіді працівників зібрали і довели до відома, що з 14:00 на 102,4 почне працювати Radio Pogoda. Для прощання з слухачами залишили 20 хвилин.
В Польщі місцеве радіомовлення почуває себе не дуже краще ніж в Україні. І хоч мережевим радіостанціям заборонено врізати в ефір локальну рекламу - ця заборона легко обходиться шляхом скуповування локальних радіостанцій і організації псевдомісцевого мовлення. Що стосується рейтингів - то як пише Gazeta Krakowska, KRK FM розраховувало на долю в 3% (показники радіо Марія в Кракові), але насправді вдалося досягти лише половини від цього.
Більше тут: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3899811,nie-ma-juz-radia-krk-fm-nowy-wlasciciel-zwolnil-nagle-ekipe-lokalnej-rozglosni,id,t.html?cookie=1
  •  

pavlo_r

#6
Відтепер польські радіостанції звучатимуть тихіше

Від 1 липня в Польщі почала діяти норма (в оригіналі rekomendacja - pavlo_r) ITU BS.412-9. Для слухача зміни відчуватимуться передусім у знижені гучності радіопрограм, що є наслідком зниження ефективного рівня девіації сигналу яким модулюється несуча частота в смузі УКХ-FM. Метою запровадження регуляції є зменшення взаємних завад, які створюють радіостанції, що працюють на близьких частотах. Зменшення (середнього) модулювання несучої спричинить зменшення смуги яку займає радіостанція в ефірі. В результаті повинен покращитися прийом і збільшитися зона покриття в місцях, де вона була обмежена через завади від інших передавачів, а також в гірських районах у зв'язку зі зменшенням завад викликаних через прийом відбитих сигналів. Побічним ефектом є більша ймовірність короткочасного «замирання» сигналу під час руху, наприклад в автомобілі.

До цього часу основні параметри трансляції в діапазоні УКХ-FM визначалися потужністю випромінювання (E.R.P), частотою, а також максимальною девіацією (рівною ±75 КГц). ITU BS.412-9 запроваджує новий параметр, так звану «потужність мультиплексу», що вимірюється в одиниці "dBr". Це децибели по відношенню до певного встановленого параметру. Звідти в назві й "r" - від англійського "reference level". Рівнем відношення (0 dBr) є потужність синусоїдального сигналу, який спричиняє девіацію ±19 КГц (мова йде про потужність комплексного стереосигналу, який подається на модулятор, а не про потужність сигналу підведеного до антени). В Польщі під тиском зі сторони мовників прийнято обмеження в +3 dBr, тобто ефективне значення девіації ±27 КГц (в Німеччині і Чехії встановлений ліміт на рівні 0 dBr). ITU BS.412-9 також визначає спосіб вимірювання нового параметру - аби визначити його рівень потрібно вирахувати середній за 60 секунд рівень тимчасової девіації, отриманий результат необхідно поділити на рівень відношення і виразити у формі логарифму (dBr) (pavlo_r: не впевнений чи правильно зрозумів, в оригіналі - aby określić jego wartość należy przez 60 sekund uśredniać wartość chwilowej  dewiacji, uzyskany wynik podzielić przez poziom odniesienia i wyrazić w mierze logarytmicznej).

Чому буде тихіше? До цього часу мовники повсюдно встановлювали на виході передавача спеціальне обладнання, яке обробляло сигнал - так звані стереопроцесори (pavlo_r: в оригіналі procesory emisyjne, тобто передавальні). Процесори ці забезпечували багато функцій, серед яких було і налаштування максимально допустимої девіації. Зазвичай більшість мовників конфігурувала процесори таким чином, щоб якомога найдовший час девіація була наближена до ліміту, що для слухача виражалося в стабільному і високому рівні гучності. Побічним явищем таких параметрів є компресія динаміки переданого змісту, що порушує композиції творів, котрі належать до певних музичних жанрів, наприклад класичної музики. Запровадження ITU BS.412 означає зменшення рівня середньої девіації, а отже і відчутне зниження гучності. Також можливо - хоч і не обов'язково - покращиться звучання через зменшення компресії динаміки.

Станції Польського радіо (мається на увазі PR1, 2, 3, 4 - pavlo_r) були одними з нечисленних, які ввели обмеження за кілька місяців перед граничним терміном. Більшість комерційних мовників переналаштувала свої звукові процесори за кілька днів чи навіть годин перед офіційним терміном, а деякі і надалі порушують вже діючі норми. Як інформують слухачі на нашому форумі, деякі передавачі одних і тих же станцій мають різні рівні гучності. Актуальна ситуація доволі різноманітна і схоже буде змінюватися найближчими днями по мірі переконфігурації передавачів радіостанціями.
http://www.radiopolska.pl/blog/2015/07/polska-tu-cichosza-tam-jeszcze-nie
  •  

pavlo_r

Quido-92 вчора був у Перемишлі і от, що він пише про прийом українських радіостанцій в місті.
Найкращий прийом 100.8 Львівська Хвиля. сигнал радіостанції з'явився першим з усіх інших, ще на межі Саноцького і Перемишльського повітів. Відео нижче знято там, 114 км. по прямій.

http://youtu.be/5bfUv0jZGZU
Також радіостанцію непогано чути в самому місті, але РДС вдалося виловити лише біля Татарської гори, там, де місцевий передавач.

http://youtu.be/s_3Owq0-ctw
З інших станцій непогано чути: 92.5 (Добромиль), потім 88.6, 101.3, 106.0, 101.7, 89.7.
Найкраще в Перемишлі і околицях чути Львівську Хвилю. Наше Радіо (106.0) досить слабо, 101.3 (Радіо ЄС) приймає краще.
  •  

admin

  •  

velychko.op

Які є свої радіостанції у Перемишлі?

Tapatalk

  •  

admin

  •  

admin

давай не будем, у них просто інше планування та більше грошей, по перше.

а по друге, менше надо будло слухати тих котрі хтіли по надцать радіостанцій в кожному райцентрі України і апладували переносам з райцентрів у облцентрів.

І в третє, частот (УКХ+ФМ) в НРКУ хватає, а от грошей, щоб усюди мовити усіма трьома радіостанціями - немає......толку розмовляти про 4 радіостанції у поляків. Реалії в Україні інші


  •  

pavlo_r

Тут би дорікнути НРКУ оркестром Національної радіокомпанії, але Polskie Radio теж тримає свій оркестр, мовить на ДХ (255 КГц) + працює по всій країні в DAB+ і тримає службу закордонного мовлення.
Як не крути - в поляків дійсно інші реалії, краще налагоджена робота і більше бабла. Нам дай Бог УР-1 стабільно в ефірі втримати.
  •  

pavlo_r

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) виставила на конкурс 8 малопотужних аналогових FM-частот. З усього запропонованого цікавою може бути хіба частота 100,7 (2 Квт ERP) виставлена в Бранево. Концепція мовлення там передбачає мовлення з урахуванням програм для української національної меншини. Бранево — це місто Вармінсько-Мазурського воєводства, розташоване неподалік балтійського узбережжя. Регіон є місцем компактного проживання української меншини, вивезеної на колишні німецькі території в ході операції "Вісла".
Конкурс по Бранево: http://monitorpolski.gov.pl/mp/2016/208/M2016000020801.pdf
Інші http://monitorpolski.gov.pl/MP/2016 (дивитися дати публікації 3 і 4 березня)
  •  

pavlo_r

Czwórka з 1 вересня не працює на FM. Радіостанція тепер доступна тільки в DAB+ і через інтернет. Замість неї на аналогових частотах розпочало мовлення Polskie Radio 24 (формат News/Talk), яке до цього було доступне лише через інтернет або DAB+

Необхідно внести відповідні зміни в БД сайту (здається тільки в Червонограді 95.3)
  •