Цитата: admin від Листопад 08, 2024, 20:44:23Луцьк
"Десятим містом у Польщі із власною радіостанцією мав стати Луцьк. Проєкт будівництва цієї радіостанції дирекція Польського радіо у Варшаві затвердила у 1935 році. До того ж планувалося, що це має бути не просто станція для ретрансляцій, а повноцінне радіо, яке б створювало власні програми. Хоча початки радіофонії у Луцьку сягають більш раннього часу. Як виявив дослідник польської радіофонії Мацєй Юзеф Квятковський, одним із перших, якщо не першим радіоаматором на Волині, був Цезари Павловський. Вже в 1924 році він зареєстрував радіоклуб імені Максвелла в Здолбунові на Рівненщині. Хоча місцева преса і закликала до естафети радіолюбительства в період діяльності пробної станції Польського радіотехнічного товариства, стрімка популярність радіо в цьому регіоні загалом дещо стримувалася високою вартістю радіообладнання. Спочатку Волинь була включена до представленого у 1927 році грандіозного плану розширення радіомережі в Польщі і в країні почали випускати радіоприймачі з позначкою Луцьку на шкалі частот. Однак, до середини 30-х власної радіостанції тут так і не з'явилося.
У 1937 році директор польського радіо Роман Стажинський та інженер Іґнаци Малецький прибули в Луцьк, аби узгодити розташування радіостанції. Восени Польське радіо придбало ділянку у півтора гектара на Гнідаві. 5 липня 1938 року там розпочали будівництво станції за проєктом вже відомого інженера-архітектора Тадеуша Лобоса. Це був четвертий у Польщі будинок спеціально запроєктований для радіо. Для керування «радійними» справами на Волині навіть створили окремий відділ – воєводський комітет радіомовлення та радіофікації.
Будівництво станції завершили у серпні – на початку вересня 1939 року. Приміщення складалося з адміністративної, технічної та двох кімнат студійної частин. Станція була обладнана сучасними антенними вежами заввишки 180 метрів. Залишалося останнє – обладнати радіопередавач.
«В момент, коли почалася війна, радіопередавач вже мав виїхати до Луцька, аби його встановили, але зробити цього не вдалося. Будівля пережила спочатку німецьку окупацію, а потім і радянську. Стоїть вона і до сьогодні і, наскільки я пам'ятаю, в ній знаходиться якесь професійно-технічне училище. Не знаю, як у ці дні, але ще кілька років тому на колишній території радіо ще було видно залишки фундаменту від радіовеж, а також опор, за які трималися троси, що розтягували антену. Пізніше цю станцію так і не запустили», — підсумував Кшиштоф Саґан.
Після 17 вересня 1939 року за таємним протоколом пакту Молотова-Рібентроппа Волинь приєднали до СРСР і облаштування, вже радянської радіомережі продовжили. Радіостанцію у Луцьку, хоч і зі значними труднощами, було запущено 10 травня 1940 року. Це був останній довоєнний проєкт Польського радіо."
https://www.polskieradio.pl/398/8227/artykul/3270307