Всіх учасників форуму зі святом! Сьогодні важливий день в нашій історії - День Соборності України.
22 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу.
IV Універсал закінчувався актуальним закликом:
"всіх громадян самостійної Української Народньої Республіки кличемо непохитно стояти на сторожі добутої волі та прав нашого народу і всіма силами боронити свою долю від усіх ворогів селянсько-робітничої самостійної Республіки."
22 січня 1919 року на Софіївській Площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель. Відбулося об'єднання УНР і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
На Софіївській площі 22 січня 1919 р.Урочисте проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 р.Фрагмент тексту універсалу:
"...Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю..."
21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Ідея акції виникла у другій половині 1989-го, а її ініціатором вважається Секретаріат Народного Руху на чолі з недавно померлим Михайлом Горинем.
Амбітний задум викликав деякі сумніви. Ось як тодішній активіст київської організації НРУ Микола Жарких описує свої міркування щодо побудови живого ланцюга на трасі "Київ-Чоп" до кордону з Житомирською областю:
"Виходячи з необхідної густини розташування людей у живому ланцюжку (приблизно 1 людина на метр), для його організації потрібно вивести у поле понад 70 тисяч чоловік; за умови організації "пунктирного ланцюжка" (одна людина на 10 метрів) потрібно вивести десь 7200 осіб, що потребує близько 200 автобусів (при ціні оренди одного автобуса 70 карбованців на день [середня місячна зарплата тоді складала 200-230 крб - ІП] для цього потрібно 140 тис. крб)".
Однак автобуси знайшлися. Важко зараз сказати, хто допоміг в організації - існують конспірологічні чутки про активну допомогу влади тодішньої УРСР, але це питання потребує наукового дослідження.
Тим не менше, справа не тільки в автобусах. Вийшли люди, і їх вийшло чимало - від офіційних 450 тисяч до мільйона і більше. Багато де ланцюжок був "пунктирним", але він був. І не тільки трасою "Київ-Чоп". Це сталося в неділю, 21 січня 1990 року.
21 січня 1990 року. Софіївська площа - через 71 рік після Акту Злуки на тому ж самому місці відбувся мітинг. Фото Радіо "Свобода"Разом з ухваленням Універсалу про злуку УНР і ЗУНР Трудовий конгрес задекларував, що об'єднана УНР "не має й думки забрати під свою власть чужі землі". Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був значно довший від сучасного. Кордон тодішньої України відображений на карті "Соборна Україна", яка вийшла друком у Львові за ініціативи благодійного фонду "Україна – Русь".
Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які у 1919 році були у складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (Білорусь). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (Румунія), Придністров'я.
http://www.memorial.kiev.ua/44-statti/1350-22-sichnia-1990-roku-zhyvyi-lantsiuh-lviv-kyyiv.htmlhttp://www.istpravda.com.ua/artefacts/2013/01/23/109614/#2http://www.istpravda.com.ua/articles/50fe726370745/http://together.lviv.ua/index.php?id=1279http://uspishnaukraina.com.ua/news/1763.htmlhttp://www.lemkounion.republika.pl/archiwum/watra_kwartalnik_arch/2011/BATPA_73_2011_no2bw.pdfhttp://svitlytsia.crimea.ua/index.php?section=article&artID=5820