Директору і співвласнику львівської архітектурної компанії Володимиру Следзю доведеться сплатити понад 130 тис. грн за використання неліцензійного програмного забезпечення (ПЗ) Adobe та Microsoft. Рішення, ухвалене суддею Франківського районного суду Львова Світланою Мартьяновою, стало першим випадком у Львові, коли суд став на сторону міжнародних IT-гігантів у їхній боротьбі з піратським ПЗ.
28 серпня 2013 року стало поганим днем для архітектурної компанії «Арніка», яка, зокрема, відома тим, що розробляла проект стадіону «Арена Львів». Цього дня під час обшуків на 9 комп'ютерах компанії виявили неліцензійні копії операційної системи Windows ХР, копії програм Microsoft Office версії 2003, 2007 та 2010 років, а також неліцензійне ПЗ Adobe Photoshop та Adobe Acrobat різних версій.
Слідство у цій справі тривало більше року і у кінці листопада 2014 року Франківський районний суду ухвалив рішення, згідно з яким директора і співвласника «Арніки» Володимира Следзя визнано винним у злочині, передбаченому ч.3 ст. 176 КК України (умисне порушення авторських прав). Суд ухвалив мінімально можливе покарання, оштрафуваши Следзя на 34 тис. грн, хоча санкція статті передбачає навіть позбавлення волі терміном до шести років.
М'якість судового вироку пояснюється тим, що Володимир Следзь повністю визнав свою вину у вчиненні кримінального правопорушення визнав і подав до суду відповідну заяву. Така заява означає, що суд не повинен досліджувати докази щодо встановлення вини, а підсудний буде позбавлений права оскаржувати ці обставини в апеляційному суді.
Втім, заплатити співвласнику «Арніки» доведеться значно більше. Окрім штрафу і сплати усіх судових витрат (₴12.340), йому доведеться відшкодувати завдану матеріальну шкоду Adobe (₴36.256) і Microsoft (₴50.244) – разом 132 840 грн.
Жорсткі диски, на яких були записані контрафактні копії, після перевірки та видалення неліцензійних програм, повернули фірмі «Арніка».
ZAXID.NET не зміг отримати коментар Володимира Следзя для цієї статті.
Директор компанії «Віндекс», яка захищає права Adobe в Україні, Павло Миколюк у коментарі
ZAXID.NET зазначив, що наразі «Арніка» не відшкодувала компанії матеріальних збитків. Чи відшкодовані збитки компанії Microsoft, наразі не відомо. В компанії не коментують цю ситуацію.
Павло Миколюк додав, що у цьому році було відкрито близько 20 кримінальних проваджень у Львівській області за порушення авторських прав Adobe, хоча відмовився розголосити назви компаній. За його словами, розгляд справ про порушення авторських прав зазвичай затягується на кілька місяців, а то й років, тому судових рішень у цих справах ще немає.
***
Нагадаємо, що у червні 2010 року Пленум Верховного суду України ухвалив постанову «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав». Відтоді правовласники отримали можливість вимагати грошової компенсації від порушників авторських прав.
У 2012 році Microsoft відсудив у КП «Міжнародний аеропорт Ужгород» ₴66 тис. Це була перша справа проти комунального підприємства, рішення в якому прийнято господарським судом на користь Microsoft.
У червні цього року Шевченківський районний суд м. Львова розглядав справу за позовом Microsoft, Adobe та ще кількох ІТ-компаній до приватного підприємця. Його звинувачували у встановленні неліцензійних операційних систем та іншого контрафактного програмного забезпечення на шести комп'ютерах. Однак його вину на суді довести не вдалося, тому суд прийняв виправдальне рішення та залишив без розгляду цивільні позови компаній.
http://zaxid.net/news/showNews.do?persha_zhertva_pirativ&objectId=1333452