Національна радіокомпанія України у своїй заяві з приводу конкурсу на отримання ліцензій на мовлення з використанням вільних радіоканалів у FM-діапазоні звинуватила Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення в ігноруванні інтересів мільйонів українських слухачів. При цьому цей державний мовник традиційно посилається на свій обов'язок захисту національних інтересів.
Не ставлячи під сумнів цю важливу місію НРКУ, варто наголосити на тому, що вирішення завдань національної безпеки полягає у забезпеченні можливості отримання громадянами інформації на всій території країни, навіть у найвіддаленіших її куточках. А отже, має бути стовідсоткове покриття території.
Натомість FM-мовлення забезпечує лише точкове покриття населених пунктів з великою густотою населення. Цей діапазон використовують приватні мовники, мобільні оператори. FM-передавачі переважно розміщуються у великих населених пунктах та вздовж автомобільних доріг. Отже, значна частина населення залишиться неохопленою.
Починаючи з 2002 року на підставі звернень НРКУ Національною радою замовлено Українському державному центру радіочастот розрахунок частотних присвоєнь у FM-діапазоні 87,5 -108 МГц. З них 247 частотних присвоєнь замовлено 2010 року для розбудови двох мереж національного радіомовлення. Лише на третину цих заявок було отримано позитивну відповідь, що робить розбудову загальнонаціональних мереж практично неможливою.
Необхідно зазначити, що на початку 2012 року Національна радіокомпанія України звернулася до Прем'єр-міністра України з пропозицією модернізації загальнонаціональних державних середньохвильових радіомереж та переведення їх на цифрові стандарти.
У цих питаннях Національна рада повністю підтримала НРКУ. Оскільки, на думку національного регулятора, цифрові стандарти дозволяють вивільнити частотний ресурс, зменшити рівень електромагнітного випромінювання, експлуатаційні витрати і вартість послуг.
Також Національна рада неодноразово наголошувала, що зважаючи на постійну руйнацію сфери проводового радіомовлення в Україні, необхідна державна програма підтримки цього виду мовлення. Як це відбувається у таких провідних країнах світу, як США, Швейцарія, Росія, Німеччина, Франція та інших, де це питання вирішується шляхом використання новітніх інформаційних технологій.
У цьому контексті варто також зазначити, що НРКУ, декларуючи цілодобове власне мовлення, використовує програмний продукт комерційного виробника, надаючи йому ефірний час для розміщення реклами. У зв'язку із цим виникає ціла низка запитань до Національної радіокомпанії. Можливо, FM-діапазон і потрібний НРКУ для комерційних цілей? Саме такий напрошується висновок після об'єктивного і неупередженого аналізу цього питання.
Модернізація мереж радіомовлення і перехід на новітні інформаційні технології потребує значних зусиль і наполегливої роботи. Але це значно складніше, ніж просто вимагати FM-частоти у Національної ради і звинувачувати її в ігноруванні національних інтересів.
http://nrada.gov.ua/ua/news/radanews/17535.html