Генеральний консул Росії у Львові Олег Астахов ексклюзивно для телеканалу ZIK дав перше інтерв'ю за останній рік. У розмові із журналістом Катериною Рибій він розповів, чому російська община – а за статистикою, у Львові мешкає близько 100 тисяч росіян, – відчуває дискомфорт у місті Лева. Олег Астахов переконує, що місцевій владі, львів'янам байдуже до проблем, побажань і потреб росіян, хоча ті подекуди живуть у місті уже десятиліттями.
– От ви відчуваєте, що у Львові проживає 100 тисяч росіян, а це 8-10% від населення міста? – розпочав розмову Олег Астахов. – Ні? У цьому і полягає проблема. Ці люди – також громадяни України, в яких також є навіть не потреби, а своє бачення комфортного життя у суспільстві. Наприклад, росіяни не можуть забезпечити своїм дітям навчання рідною мовою, бо у Львові лише п'ять російськомовних шкіл, які фізично не можуть умістити 30 тисяч учнів. Це вже елемент дискомфорту. Але, знову наголошу, росіяни – такі ж громадяни України, як і інші львів'яни. Вони також працюють, платять податки. Вони не тимчасові обивателі Львова, деякі родини живуть тут уже десятиліттями. Вони також хочуть зробити багато добрих речей і для свого міста, і для області, і для Галичини. Але у цьому випадку йдеться про незатребувану колективну можливість. Проблема дискомфорту росіян у Львові в тім, що місто просто байдуже до них.
– Тобто Ви хочете сказати, що росіяни живуть у Львові самі по собі, і до них ніхто не виявляє інтересу?
– Ніхто із влади за останні 20 років не цікавився думками колективної російської спільноти. І найсумніше, що ніхто і не планує нічого запитувати. Таке враження, що у представників общини одна задача – ходити на роботу і платити податки, – все!
Для прикладу, літо, липень... Із Погулянки іде дитсадкова група – діти років п'яти-шести – у супроводі молодої симпатичної виховательки. Коли минали генконсульство, вихователька дала команду і діти почали стрибати і вигукувати: «Хто не скаче, той москаль». А ви говорите про комфортне життя російськомовних у Львові...
– Як функціонувало російське консульство у Львові упродовж останнього року, зважаючи на стосунки між Україною і Росією?
– Утім попри мітинги, акції протесту упродовж року моя установа працює в штатному режимі. Жодних зривів за рік не було. Згідно із Віденською конвенцією від 1961 року, навіть у випадку розриву дипломатичних стосунків між країнами, навіть під час війни консульства продовжують працювати. Війна війною, але люди потребують банальних довідок для ЖЕКу, юридичної консультації. Щодня, ми обслуговуємо близько півсотні росіян.
– А Ви особисто комфортно почуваєтеся у Львові?
– Так, я почуваюся у Львові комфортно. За освітою архітектор, тому для мене Львів – місто відкриттів та цікавих досліджень. Ми часто гуляємо з дружиною вулицями, маємо улюблену кав'ярню, де навіть можна палити. А ще, слава Богу, мені вдається нормально спілкуватися із керівниками різних політсил, общин. Ми можемо спокійно розмовляти, слухати один одного. Комфортне співіснування людей різних національностей в одному суспільстві – це обов'язок обох сторін. Річ не у правих силах, а в тому, наскільки ти розумієш і наскільки розуміють тебе, чи маєш ти змогу відстоювати свою точку зору, чи готовий опонент тебе бодай вислухати.
Докладнішу розмову із Олегом Астаховим, а також про те, як живеться росіянам у Львові, дивіться сьогодні у спецпроекті «Особливий погляд: жизнь у Львові» від Катерини Рибій, о 22:35, на телеканалі ZIK.
http://zik.ua/ua/news/2014/12/03/prychyna_dyskomfortu_rosiyan_u_lvovi_v_tomu_shcho_misto_bayduzhe_do_nyh__genkonsul_rf_u_lvovi_astahov_545948