Цитата: Kastet від Серпень 14, 2024, 07:55:01А як це звичайному Українцю перевірити? Які приймачі вже тут існують в вільному продажу? В яких авто якого року випуску є штатно встановлені магнітоли з цим?
Ви про це у теперішньої Нацради спитайте, яка, замість поступової розбудови мережі DAB+ ще до війни, чомусь вибрала політику забивати пусті місця в FM та у мультіплексах усіляким посереднім 💩.
Я в Києві експериментував з
цим з Алі, а також з
Eltra Dab+ Olga, який сюди завозили з Польщі. На Алі вони навіть подешевшали за останні 3-4 роки десь з $25 до $19, бо, на мою думку, у світі стандарт DAB+ перестає бути екзотичним, і на нього стрімко переходять (але тільки не у нас), попит та кількість таких приймачів на ринку зростає, отже їхня собівартість у $ поступово падає.
Та у будь-яких випадках, цифровий сигнал, на відміну від аналогового, потребує певного рівня потужності. Слабкий аналоговий Ви ще якось почуєте, хоч і з шумами, а цифровий вже ні. Десь нижче 30% від повної, 100%-ї потужності, він починає захльобуватись через те, шо губляться цифрові пакети, і потім зникає, аж доки прийом не покращиться. Київ стоїть на пагорбах, тому в низинах ("ямах") треба буде під'єднувати шматок дроту або ТБ-антену.
Також є пропозиції моделей на Prom та Олх (як правило, FM/DAB+) за компромісними цінами. Але звертаю увагу, що шукати треба саме DAB "З ПЛЮСОМ", бо стандарт DAB "БЕЗ ПЛЮСА" (старі приймачі) вже є застарілим та несумісним з новішим DAB+. Я теж з цим експериментував: DAB (без плюса) теж станції сканує, автоматично назви їм присвоює, ще й час та дату виставляє (все як з RDS на FM), але звуку немає навіть при гарному сигналі.
Коротше кажучи, по мовленню у DAB/DAB+ треба дотримуватися тих самих умов, що і для цифрового ТБ у стандартах DVB-T (старий)/DVB-T2 (новий): сигнал бажано мати покраще (від 30% і вище), є гарантована сумісність нових стандартів Плюс і Т2 зі старими, і, навпаки, несумісність старих з новими.
Мабуть тому цифрове радіомовлення у DAB+ та телемовлення у Т2 так і залишиться суто міським стандартом. У віддалених населених пунктах рулитиме супутникове мовлення. Та ще, як ми бачимо на прикладі Румунії, АМ-діапазони ДХ/СХ не перестають бути актуальним на далекі морські відстані та гірські села.