Виберіть стиль:

Автор Тема: Цифрове радіомовлення в Україні (DAB,DAB+,DRM)  (Прочитано 45596 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Відсутній sen

• Трохи більше ніж новачок
  • **
  • Подяки
  • -Надані: 10
  • -Отримані: 35
  • Репутація: +37/-0
  • Розташування: Харків, Київ, Старокостянтинів
Re: Цифрове радіомовлення в Україні (DAB,DAB+,DRM)
« Відповідь #180 : Квітень 20, 2021, 22:23:10 »
Одна з великих проблем що DAB що HD - це доступність приймачів, вони повинні бути всюди вбудовані, загалом коштувати дешево, і має бути великий асортимент.

Дуже гарний приклад - це розвиток FM. В СРСР FM не було, було тільки УКХ (технично це невірно, але так простіще пояснювати), але в 90-ті завезли величезну кількість техніки з FM, і без УКХ, це були автомобіли з магнітолами і самі автомагнітоли, музичні центри, плеєери, тощо. І FM мережа з'явилась дуже швидко. І зараз вже в Україні вимикають залишки УКХ мережі, бо вона не потрібна, її замінив FM.

Так само могло б бути з DAB - якби в усіх були вже приймачі, то думаю і розвинулась би технологія. А зараз DAB приймачі в Україні (та й в ЄС теж) є лише в дуже невеликій кількості досить нових авто, побутові DAB приймачі - то дуже велика рідкість. А вони мають бути в кожному смартфоні, в кожній автомагнітолі, портативній колонці.

До речі про радіо якось говорять в контексті автомобілістів, але думаю в Україні вони меньше 50% аудіторії. Радіо грає з кожного лотка та ларька на ринку, в кожному невеликому магазині чи кафе, на будівельних майданчиках. Треба також враховувати цю аудіторію, а їм потрібні дешеві, надійні та прості приймачі, щоб грало "для фону".

Відсутній pavlo_r

• Глобальний модератор
  • Профі
  • Подяки
  • -Надані: 2071
  • -Отримані: 3309
  • Репутація: +3586/-169
  • Розташування: Lviv
    • notatnyk.org
« Відповідь #181 : Квітень 21, 2021, 01:42:30 »
Ви, звичайно, порівняли цукерку з пальцем. Коли в 90-ті ввозилися радіоприймачі з FM — альтернатив майже не було. Ні інтернету, ні музичних каналів навіть, хіба аудіокасети. Радіо тоді було єдиним джерелом нової чи хоча б різноманітної музики, значним джерелом інформації. Приймачі йшли в комплекті навіть з найдешевшим касетником, крім того на них і так був попит. Тому ринок ними і наповнився.
Сьогодні в людей є купа альтернатив (навіть для прослуховування радіо), тому такого як в 90-ті вже не буде. Нема у людей мотивації купувати нові приймачі. І не буде. Попит трохи може простимулювати хіба відключення ФМ, але жодна медіагрупа на це не піде, бо лише втратить.
Про оцінку аудиторії радіо чесно кажучи мовчу. Звідки б ви його не чули — слухають його в основному в авто. Тому і сітка мовлення радіостанцій побудована під час пік, коли люди або їдуть на роботу, або вертаються з неї

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #182 : Квітень 21, 2021, 12:44:43 »
Я тут порівняв обставини які призвели до швидкого розвитку FM та відмирання УКХ. Так, звісно часи інші і альтернатив більше, але проблема та ж сама.
В 90-му році була досить розвинута мережа УКХ (більшість перших комерційних станцій теж була в УКХ), не було а ні передавачів, а ні приймачів FM. І теоретично можна було продовжувати саме розвиток УКХ. Але ринок створив попит (а саме наплив техніки з FM, і що найголовніше - люди спеціально не купували FM приймачі, вони купували автомагнітоли, плеєри, музичні центри і вони всі були саме з FM) - медіа вклали гроші, держава не була проти і дала частоти і все, на сьогодні маємо розвинуту FM мережу і мойже відсутній УКХ. До речі в мене перший FM приймач з'явився лише в 1996 році, до цього були лише радянські УКХ приймачі, тобто деякий час я навіть не мав доступу до FM мережі, але велика частина населення вже мала FM приймачі тоді.

Приклад з недавного минулого - це 3G - коли його вімкнули в 2015, був величезний попит на нього, бо десь 80% людей вже мали смарфтони які його могли приймати. А якщо зараз вімкнуть 5G, чи буде такий самий попит - мабудь ні, бо майже нічим його приймати.

Але якщо зараз зроблять хорошу DAB мережу в Україні, навряд чи люди масово будуть купувати приймачі (а вони наскільки я знаю меньше 100 долларів не коштують) щоб його послухати. Ця проблема підіймалась навіть в Норвегії - для них теж дороговато міняти магнітолу в авто.
Можливо все зміниться з тим що в Європі мають всі нові авто йти з DAB, можливо десь років за 5 і в Україні їх буде багато, а потім і побутові приймачі подтянуться.

Відсутній admin

• Адміністратор
  • Профі
  • Подяки
  • -Надані: 5725
  • -Отримані: 4899
  • Репутація: +5341/-162
  • Розташування: Brescia (BS), Italy
  • System Administrator at Sabaf Group
    • укртвр
« Відповідь #183 : Квітень 21, 2021, 13:09:30 »

Але якщо зараз зроблять хорошу DAB мережу в Україні, навряд чи люди масово будуть купувати приймачі (а вони наскільки я знаю меньше 100 долларів не коштують) щоб його послухати. Ця проблема підіймалась навіть в Норвегії - для них теж дороговато міняти магнітолу в авто.
ну не 100, ось наприклад 30
https://www.amazon.it/Portatile-Alimentata-Bluetooth-Connettore-Auricolari/dp/B08WWK9Z77/ref=sr_1_3?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=dab+radio&qid=1618999574&s=electronics&sr=1-3

пару років назад я собі купив собі за 40 такий
https://www.amazon.it/AZATOM-Horizon-digitale-Bluetooth-caricatore/dp/B07WPDGBNY
Первая доза вакцины - внедрение чипа. Вторая доза вакцины - внедрение дейла.

Можно по-разному относится к киевским мэрам, но они хотя бы были в сознании, когда их выбирали.

Відсутній vital-fm

• Профі
  • Подяки
  • -Надані: 612
  • -Отримані: 996
  • Репутація: +1093/-9
  • Розташування: Файне місто Тернопіль
« Відповідь #184 : Квітень 21, 2021, 14:03:19 »
sen Так до 96-го в верхньому піддіапазоні і було то кілька станцій, здебільшого місцевих, за великі міста не кажу, та й скільки їх було зав'язано на стаціонарні телефони, згодом - пейджери, мобільні сервіси, тепер сторінки в соцмережах, хоч зараз і це зникає.

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #185 : Квітень 21, 2021, 14:28:20 »
Ну я кажу про Харків, на УКХ в той час було десь 3 комерційних станції (Фора, Cімон, щось ще було). Коли з'явився в мене  FM приймач в 1996-му  то вже в той час їх там було як мінімум вдвічі більше, а в 1998-му вже був досить гарний асортимент станцій в FM і ті самі 2-3 станції в УКХ. В 1998 я дуже хотів магнітолу з FМ саме щоб повноцінно слухати ці більш цікаві станції, з 1996 був лише касетний плеєр з FM.

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #186 : Квітень 21, 2021, 14:47:18 »
Ну я кажу про Харків, на УКХ в той час було десь 3 комерційних станції (Фора, Cімон, щось ще було). Коли з'явився в мене  FM приймач в 1996-му  то вже в той час їх там було як мінімум вдвічі більше, а в 1998-му вже був досить гарний асортимент станцій в FM і ті самі 2-3 станції в УКХ. В 1998 я дуже хотів магнітолу з FМ саме щоб повноцінно слухати ці більш цікаві станції, з 1996 був лише касетний плеєр з FM.

Це я до того що тоді (десь 1996-1999) FM мав більш цікавий контент ніж УКХ, і ті в кого не було ще FM приймачів жадали їх мати. Але все-таки спочатку з'вились приймачі і певна потенційна аудіторія, які на початку приймали тільки шум, для них з'явились перші станції і потім вже підтянулись всі інші. Звісно зараз є конкуренція з Інтернетом, той хто захоче постухати Dab only станціє скоріше за все послухає її в інтернеті (а якщо саме її не буде, то знайде альтернативу).

Відсутній DVB

• Експерт
  • Подяки
  • -Надані: 127
  • -Отримані: 232
  • Репутація: +236/-2
« Відповідь #187 : Квітень 21, 2021, 20:25:25 »
В 90-х в Харкові навіть на СХ працювали комерційні мовники. Радіо 50 і Хіт ФМ.

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #188 : Квітень 21, 2021, 21:30:37 »
В 90-ті був Онікс - єдина більш менш нормальна місцева станція на СХ в той час (і було пару приймачів навіть без УКХ, де слахали її), а Хіт то вже був на початку 2000-х.

До речі колись перехід з СХ/КХ/ДВ на УКХ теж був практично теж саме що і зараз з FM на DAB, але це був все таки більш технічний перехід - на УКХ лише місцевий пройом, здебільшого музичні станції. І УКХ мав суттеві переваги (як і недоліки) перед СХ/КХ/ДВ.
Це може бути ще однією причиною слабкого перехіду на DAB - це відсутність суттєвих переваг перед FM - якість як правило не вище, потрібно більше передавачів для нормального покриття. Єдина перевага - це мабудь відсутність перешкод в зоні впевненого прийому, ну і більша кількість станцій. 

Якщо брати телебачення то Т2 має більше переваг відносно аналога, якщо порівнювати теж саме за FM vs DAB 

Відсутній TV-Ukr

• Учасник
  • Подяки
  • -Надані: 46
  • -Отримані: 39
  • Репутація: +41/-14
  • Розташування: район Шостка (Сумська обл.)
« Відповідь #189 : Квітень 22, 2021, 13:17:09 »
А хто буде через телевізор слухати радіостанції? Щоб аж "попит"...
Це може бути альтернативою DAB, який зараз мовить лише у Києві. Тим паче приймачі Т2 є в будь-якому мазагині електроніки.

Але якість прийому мультиплексів залишає бажати кращого. Тому краще створити окремий, потужніший мультиплекс з радіостанціями.
НьюсВан, 112 та бзік - йдіть в історію!

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #190 : Квітень 22, 2021, 13:49:27 »
Це може бути хорошою альтернативою, якщо можна буде його приймати портативними пристроями. Радіо у Т2 - це добре, але сенс слухати радіо через телевізор? Краще туді вже включими музичний ТВ канал. А так - вмикати Телевізор заради радіо... Неможливість пернести і велике енергоспоживання...

Якби були Т2 Рідіо приймачі, які б могли приймати як раз Т2 радіо, але бути портативними (плюс автомобільними і вбудованими в різні пристрої), енергоощадливими та дешевими, то був би хорший варіант.

Відсутній TV-Ukr

• Учасник
  • Подяки
  • -Надані: 46
  • -Отримані: 39
  • Репутація: +41/-14
  • Розташування: район Шостка (Сумська обл.)
« Відповідь #191 : Квітень 22, 2021, 17:55:32 »
А чому саме телевізор? Можна ж до приймача підключити акустичну систему і спокійно прослуховувати радіостанції.

Але це не вирішує проблеми з портативністю. Так, можна живлення на приймач подавати від USB-порта портативної колонки, а аудіовихід з'єднати із входом. Але це буде громіздко та незручно, також треба враховувати, що не всі колонки мають аудіовхід та не всі приймачі живляться від 5В.
НьюсВан, 112 та бзік - йдіть в історію!

Відсутній sen

• **
  • Подяки
« Відповідь #192 : Квітень 22, 2021, 19:00:04 »
Це дуже не зручно - користуватись тюнером без екрана. Може є якісь тюнери з добрим інформаційним дісплеєм, але більшість недорогих тюнерів без них. А наприклад налаштувати канали в новому регіоні без екрана майже неможливо. І живлення часто буває 12В.
Технічно це можна реалізувати, заради ентузіазму - але практично використовувати навряд чи. Не кажучи вже про прослуховування в авто.

Проте я думаю що технічно зовсім немає проблем виробляти чисто радіо приймачі, але у стандарті Т2, зокрема і автомобільні. Дивлячись на те що вже є технологія, частоти, передавачі та досвід - це міг би бути гарним варіантом. Але чомусь він мало де розвинут в світі.

Відсутній Ігор

• Глобальний модератор
  • Профі
  • Подяки
  • -Надані: 1351
  • -Отримані: 811
  • Репутація: +989/-8
  • Розташування: Синява
    • Зорі
« Відповідь #193 : Квітень 23, 2021, 13:36:12 »
Це може бути альтернативою DAB, який зараз мовить лише у Києві. Тим паче приймачі Т2 є в будь-якому мазагині електроніки.

Але якість прийому мультиплексів залишає бажати кращого. Тому краще створити окремий, потужніший мультиплекс з радіостанціями.
зараз вже не бачу створювати мультиплекси. В FM зараз гарна якість звуку, плюс готова мережа і купа приймачів на руках.
Недавно в одному з магазинів електроніки говорили, що раз на тиждень у них обов'язково хтось купує приймач.
Якщо комусь хочеться цифру то зараз більшість радіостанцій мовлять в інтернеті, можна поставити додаток на смартфон і спокійно слухати там, де є інтернет. В автомобілі можна підключитися через Bluetooth, і слухати на автомагнітолі, якщо не має прийому улюбленої радіостанції.

Відсутній admin

• Адміністратор
  • Профі
  • Подяки
  • -Надані: 5725
  • -Отримані: 4899
  • Репутація: +5341/-162
  • Розташування: Brescia (BS), Italy
  • System Administrator at Sabaf Group
    • укртвр
« Відповідь #194 : Квітень 23, 2021, 15:13:23 »
Радіо у мультиплексах Т2 може мати сенс лише на заміну проводовому.
Первая доза вакцины - внедрение чипа. Вторая доза вакцины - внедрение дейла.

Можно по-разному относится к киевским мэрам, но они хотя бы были в сознании, когда их выбирали.